Rynek nieruchomości w 2018 roku

Reszta

Rynek nieruchomości w 2018 roku

19 Oct 2018 13:41:2425

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Aktualnie na rynku nieruchomości mamy do czynienia z taką sytuacją jak rekordowa aktywność deweloperów i bardzo duży wybór mieszkań. Eksperci uważają, że to wszystko dzięki korzystnej sytuacji gospodarczej w Polsce. Polski klient staje się coraz bardziej wymagającym i świadomym, a deweloperzy muszą jeszcze bardziej się starać o możliwego klienta ze względu chociażby na zwiększająca się liczbę nowych lokali. Zmiany i trendy na rynku mieszkaniowym, ceny na nieruchomości i program Mieszkanie Plus – o tym wszystkim się dowiesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Trendy na rynku mieszkaniowym

Dane Głównego Urzędu Statystycznego (budownictwo mieszkaniowe) w okresie styczeń – grudzień 2017 roku pokazują, że polscy deweloperzy oddali do użytku swoim Klientom prawie 90 tysięcy mieszkań. W stosunku do 2016 roku jest to 13 – procentowy wzrost. Jednocześnie ze wzrostem ilości kupionych mieszkań powiększa się również i liczba rozpoczętych inwestycji – o 23,3% oraz liczba uzyskanych pozwoleń na budowę – o 20,5%. Takie dane świadczą o tym, że popyt na rynku nieruchomości utrzymuje się na wysokim poziomie, a tendencja wzrostowa według ekspertów powinna się utrzymać. Preferencji Polaków co do mieszkań zmieniają się, dlatego rok 2018 będzie się wiązał ze sporymi wyzwaniami dla deweloperów, którzy będą musieli na bieżąco dostosowywać swoje oferty.

Wysoki popyt na mieszkania jest także spowodowany stosunkowo niską stopą procentową. Obecnie Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje wartość stóp procentowych na stałym poziomie i taka tendencja musi zostać niezmienna do końca 2018 roku. Warto także wspomnieć o tym, że zakup mieszkania jest dobrą opcją inwestycyjną, która nie tylko jest opłacalna, ale i przynosi wymierne korzyści.

Osoby, które planują zakup mieszkania, wnikliwie analizują jego metraż, cenę, ale i lokalizację. Dobra lokalizacja staje się coraz częstszym kryterium, na który zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Deweloperzy co roku muszą się bardziej starać aby znależć atrakcyjne lokalizacje z dostępem do wielu usług, miejsc zielonych oraz rekreacyjnych czy szkół i przedszkoli. Jest to dobra okazja do zaadaptowania ciekawych miejsc, które były dotąd zniszczone i zdegradowane, co możemy zobaczyć aktualnie na rynku nieruchomości. Coraz więcej inwestorów i deweloperów zajmuje się rewitalizacją budynków - dzięki temu wzbogacają architekturę danego miejsca. Takie nieruchomości cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ ich teren ma niepowtorzalny charakter. Bohdan Szułczyński, Wiceprezes zarządu Profbud komentuje to zjawisko tak: „Rewitalizacja to doskonała forma adaptacji ciekawej lokalizacji – ten trend zaczyna na stałe wpisywać się w działania deweloperów, z korzyścią dla lokalnych społeczności ”.

Nie mniej interesującym jest fakt, że 51% inwestujących Polaków wybrało nieruchomości na ulokowanie swojego kapitału. Najczęsciej wybierane są kawalerki i dwupokojowe mieszkania, ponieważ preferowane są niewielkie metraże – górna granica najpopularniejszych lokali w ostatnim roku sięga 50 mkw. Wynika to z faktu, że rentowność wynajmu mieszkania o niewielkiej powierzchni jest zdecydowanie większa niż lokalu 100-metrowego.

Kolejną tendencją na rynku nieruchomości jest takie zjawisko jak wykończenia pod klucz. Taka opcja spotyka się z dużym zainteresowaniem nabywców – ściąga to z nich obowiązek remontu, a co się z tym wiąże, wielu utrudnień. Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na wprowadzeniu się do gotowego lokum.

Ceny za mieszkanie

Nowe mieszkania są coraz droższe, choć na rynku wtórnym w większości analizowanych przez ekspertów miast spadają ceny transakcyjne. Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse, komentuje: „W ostatnich miesiącach tematem przewodnim raportu były znaczące podwyżki cen w Łodzi, które przekroczyły nawet poziom 4000 zł za m kw. W grudniu kupujący celowali w znacznie tańsze segmenty mieszkań. – Dzięki temu ceny w tym mieście wyniosły średnio 3726 zł za m kw., a średnia kwota za mieszkanie spadła ponownie poniżej 200 tys. zł. Najniższe sumy w transakcjach zaczynały się od 2500 zł, choć najwięcej z nich zostało przeprowadzonych w przedziałach 3300 – 4000 zł. Nieliczne mieszkania sprzedawano tu za więcej niż 5000 zł za m kw. Odpowiednio o 3,9 i 3,8 proc. mniej płaciliśmy za mieszkania w Poznaniu i Gdyni. – Pewien wpływ na taki stan rzeczy ma konstrukcja analizowanych transakcji, gdzie przeważały duże mieszkania, w których cena m kw. jest z reguły niższa niż przy standardowych mieszkaniach dwupokojowych. Tymczasem Gdynia w ostatnich miesiącach przyzwyczaiła nas do niższych cen w transakcjach. Tym razem za m kw. płacimy średnio już tylko 4850 zł. W dalszej kolejności obniżki cen zauważalne były we Wrocławiu, gdzie ceny w porównaniu do notowań z zeszłego miesiąca spadły o 2,1 proc. – Obecna kwota za m kw. (5350 zł) jest niższa od odczytu sprzed 12-stu miesięcy o 1,4 proc. Nieco mniej płaciliśmy za mieszkania kupowane w Warszawie (-1,6 proc.) i Gdańsku (-1,3 proc.). W stolicy najniższe ceny m kw. rozpoczynały się już od 5000 zł, ale jednocześnie co 10-ta transakcja charakteryzowała się sumą wyższą niż 10 000 zł za m kw. Natomiast w Gdańsku znajdziemy transakcje w cenach niższych niż 4500 zł, choć i tu pojawiają się mieszkania o cenach przekraczających 9 000 zł. Jedynym miastem, gdzie ceny nie uległy zmianie jest Kraków. W ostatnich transakcjach średnia wyniosła 6287 zł za m kw. i jest to o 4 proc. więcej niż przed rokiem.”.

Coraz mniej przyjazna cenowo dla kupujących nowe lokale jest Łódź. W tej metropolii mieszkania kosztujące od 5000 zł/m kw. do 6000 zł/m kw. stanowią już 61% oferty deweloperów. Na znacznie większych rynkach (m.in. warszawskim oraz krakowskim), zastępowanie sprzedanych i tańszych mieszkań przez droższe lokale z kolejnych inwestycji zachodzą jednak w mniej gwałtowny sposób, niż w przypadku Łodzi.

Rada Mieszkalnictwa

W poniedziałek 29 stycznia 2018 roku powstała Rada Mieszkalnictwa, która ma pomóc w realizacji programu Mieszkanie Plus. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki stanął na czele nowo powołanej Rady Mieszkalnictwa, a pierwsze posiedzenie odbyło się już we wtorek, 30 stycznia br. Rada ma na celu koordynację działań służących usprawnieniu realizacji polityki mieszkaniowej w ramach programu Mieszkanie Plus. Głównymi zadaniami Rady są: przyspieszenie procedur administracyjnych, zwiększenie podaży gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, obniżenie cen mieszkań i optymalizacja mechanizmów wsparcia mieszkalnictwa. Kancelaria Premiera Rady Ministrów także poinformowała, że trzonem programu mają pozostać inwestycje mieszkaniowe realizowane przez BGK Nieruchomości S.A. W chwili obecnej spółka ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, w tym ponad 2 tys. jest w budowie, a łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 3 mld złotych – podaje portal rynekpierwotny.pl. Andrzeja Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, komentuje utworzenie Rady Mieszkalnictwa następująco: „Efekty działania Rady Mieszkalnictwa będziemy oceniać dopiero po jakimś czasie. Na razie trwa jeszcze zamieszanie związane z rekonstrukcją rządu. Warto przypomnieć, że jeszcze nie weszła w życie nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej. Wspomniana nowelizacja zakłada, że premier będzie bezpośrednio nadzorował politykę mieszkaniową państwa, a pozostałe zadania związane z budownictwem, mieszkalnictwem oraz zagospodarowaniem przestrzennym przejmie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Kwestie związane z estetyką przestrzeni publicznej mają się znaleźć pod kontrolą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Masz pomysł na zakup nowego mieszkania? A może już dawno marzyłeś o remoncie? Nasi partnerzy zawsze chętnie Ci pomogą w podjęciu decyzji!

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img