Franczyza – wszystko, co musisz wiedzieć

Reszta

Franczyza – wszystko, co musisz wiedzieć

19 Oct 2018 13:41:2425

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Początki franczyzy na świecie

System franczyzowy ma amerykańskie korzenie. Inspiratorem jednak nie jest słynny McDonald`s – najpopularniejszy przykład działalności na licencji. Za ojców franczyzy uważa się dwóch innych amerykańskich ojców: Izaaka Singera i Johna S. Pembertona. Izaak Singer był producentem maszyn do szycia, który w połowie XIX wieku stworzył sieć dystrybutorów. Mogli oni, za osobną opłatą, sprzedawać jego produkty na określonym terenie. John S. Pemberton, - farmaceuta z Atlanty i wynalazca najsłynniejszego napoju świata – coca-coli, pod koniec XIX wieku postanowił udostępnić swój know-how rozlewniom, które dzięki temu mogły produkować i sprzedawać dokładnie taką coca-colę, jaką wymyślił jej twórca. Okres prawdziwego rozkwitu instytucja franczyzy w Stanach Zjednoczonych przeszła po drugiej wojnie światowej i odniosła liczne sukcesy w wielu innych gałęziach gospodarki, w tym w szczególności w usługach i gastronomii. W latach 60. XX wieku franczyzodawcy w USA rozwijali swoje sieci bardzo dynamicznie i właśnie dzięki temu sukcesu rozpoczęli ekspansję w Europie.

Rynek franczyzy w Polsce

Od początku lat 90. XX wieku franchising w Polsce zaczął rozwijać się wraz z przemianami gospodarczymi i politycznymi. Yves Rocher i McDonald`s byli pierwszymi sieciami franczyzowymi w Polsce, które były stworzone przez zagranicznych operatorów. Dopiero po dwóch latach od wejścia McDonald`s na polski rynek, fastfoodowy gigant otworzył pierwszą restaurację na licencji – w 1994 roku w Bydgoszczy. Odbyło się to wtedy, kiedy McDonald`s uzyskał miarodajne wyniki finansowe, gdyż ryzyko inwestycyjne nadal było w Polsce wysokie. Franczyza dawała szansę na szybką ekspansję także i polskim przedsiębiorcom – właścicielom znanych na rynku marek, takich jak A. Blikle, Mr Hamburger, Pakt. Zdarzały się jednak sytuacje kiedy franczyza budziła negatywne skojarzenia. Problem polegał głównie na braku wiedzy o tej dziedzinie gospodarki zarówno wśród franczyzodawców, jak i franczyzobiorców.

Z raportu firmy doradczej PROFIT System i portalu Franchising.pl wynika, że na koniec 2016 roku w Polsce działało 1 171 sieci franczyzowych. Liczba sieci wzrosła łącznie o 51, na rynku pojawiło się 113 nowych konceptów, a 62 zakończyło swoją działalność. Od jesieni 2016 roku do marca 2017 roku franczyza wzbogaciła się o 30 konceptów gastronomicznych, czyli aż o 9,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jak rozpocząć własny biznes pod znanym logo?

Najbardziej znanym przykładem franczyzy jest sieć restauracji McDonald`s. Według danych, w 2017 roku w Polsce licencję na franczyzę McDonald`s posiadało ok. 63 osób i istniało ponad 260 restauracji. Strona mcdonalds.pl podaje następującą informację o ogólnych zasach franczyzy:
„Wyszukiwaniem miejsc na nowe restauracje i ich budową zajmuje się wyłącznie McDonald's. McDonald's kupuje, najmuje bądź dzierżawi nieruchomości oraz inwestuje w budowę nowego lub adaptację istniejącego budynku (lokalu). Franczyzobiorca jest wyłącznie operatorem restauracji McDonald’s. Franczyza restauracji McDonald’s może być udzielona wyłącznie osobie fizycznej. Nie może zostać udzielona osobie prawnej, jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, kilku osobom fizycznym łącznie, na przykład małżonkom, a także osobom fizycznym prowadzącym działalność w formie spółki cywilnej”.
Niestety inwestycja w lokal i zakup sprzętu jest dość kosztowna. Zakup wyposażenia restauracji stanowi od 3.000.000 do 4.800.000 zł, a zaopatrzenie restauracji w produkty, opakowania, środki czystości itp. wynosi ok. 50.000,- zł. Zakup licencji McDonald’s kosztuje minimum 1 200 000 złotych. Jesteśmy jednak pewni, że właśnie ta inwestycja zawsze będzie opłacać się - od początku 2017 roku akcje McDonald's poszły w górę o 10 proc.!

Masz pomysł na swój własny biznes, ale brakuje pieniędzy? Nasi Partnerzy proponują Ci najlepsze oferty chwilówek – decyzję otrzymasz w kilka minut!

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img