Aktualna sytuacja na rynku pracy w Polsce

Reszta

Aktualna sytuacja na rynku pracy w Polsce

19 Oct 2018 13:41:2425

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

W 2018 roku czekają nas wielkie zmiany na rynku pracy w Polsce: spadek stopy bezrobocia, przejście do modelu niedoborów pracowników i nowe trendy na rynku pracy. Zapraszamy do lektury!

Ile pracuje Polak w porównaniu do przeciętnego Europejczyka?

Z danych Eurostatu wynika, że zatrudnieni na pełny etat pracownicy w Unii Europejskiej wykonują swoje obowiązki przez średnio 40.3 godziny w tygodniu. Polacy jednak, tak samo jak Brytyjczycy, Cypryjczycy, Austriacy i Grecy, wybiegają ponad średnią. Tak, na przykład, Polak w przeciętnym tygodniu pracuje 41.1 godziny, Austriak - 41.4, Włoch – 38.8. Warto wspomnieć również o tym, że mężczyźni pracują dłużej od kobiet - średnia dla płci męskiej wynosi 41.0 godzin w tygodniu a dla kobiet – 39.3.

Ile zarabiają Polacy w porównaniu do innych krajów Europy?

Niemiecki czy irlandzki pracownik zarabia minimum trzy razy więcej od Polaka – takie dane z początku 2017 roku podaje Eurostat. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że w Polsce jest średnio dwa razy taniej niż w innych europejskich krajach. Polska wchodzi do listy dziesięciu Państw Unii Europejskiej, w których miesięczne minimalne wynagrodzenie nie przekracza 500 euro.

Bezrobocie

Bezrobocie w Polsce trzyma się na niskim poziomie. W grudniu 2017 roku wynosiło ono 6,6 proc. - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy. W porównaniu do grudnia 2016 roku ten wskaźnik jest o 1,6 proc. niższy. Tym samym pierwszy raz od 1991 roku we wrześniu 2017 roku złamana została granica 7 proc. bezrobocia. Wskaźnik ten wciąż spada, co może nas tylko cieszyć.

Rynek pracy

Największy problem w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników ma ok.60 proc. dużych i średnich polskich firm – wynika z raportu International Business Report firmy Grant Thornton. Taka sytuacja powstała głównie dlatego, że część pracowników nie godzi się na pracę poniżej kwalifikacji, albo wręcz nie poszukuje pracy. Z analizy ofert zamieszczonych na Praca.pl wynika, że użytkownicy portalu najchętniej aplikują na stanowiska w działach HR, administracji biurowej oraz badań i rozwoju. Pracodawcy muszą dokładać wielu starań, żeby pozyskać wykwalifikowaną kadrę głównie w IT oraz sprzedaży i obsłudze klienta. Coraz większe trudności są również w zatrudnieniu pracowników produkcyjnych, fizycznych i kierowców. W urzędzie pracy mówią wprost: - «Bez Ukraińców nie dalibyśmy rady, bo brakuje rąk do pracy». Od dwóch, trzech lat liczba Ukraińców w Polsce rośnie lawinowo. Znajdują oni pracę w usługach, w gastronomii, handlu oraz w branży stoczniowej i budowlanej. Polacy wolą wyjechać na Zachód, niż godzić się na ciężką pracę w chłodni czy przy produkcji spożywczej w Polsce, tym bardziej, że nie zarobią tyle, ile, na przykład, za tą samą pracę w Niemczech.

Czego możemy spodziewać się na rynku pracy w 2018 roku?

Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A., mówi: «Przed nami rok zapowiadanych wielkich inwestycji, które mają być motorem dla rozwoju gospodarczego. Dla ich powodzenia kluczowa będzie dostępność odpowiednich kard. Dlatego to czynniki związane z rynkiem pracy mogą odpowiadać w 2018 roku, za podtrzymanie wzrostu PKB przekraczającego 4 proc. Poza dużym popytem na pracowników spodziewamy się również dalszych spadków bezrobocia, które jednak będą wolniejsze niż w ostatnich latach. Mimo to zakładamy, że w 2018 roku ujrzymy wyniki poniżej 6 proc., a przy tym we wszystkich województwach stopa rejestrowanego bezrobocia będzie już jednocyfrowa».

Praca daje nam poczucie stabilności finansowej, ale jeżeli mimo to pilnie potrzebujesz gotówki, nasi Partnerzy zawsze gotowi są zaproponować Ci najlepsze oferty kredytowe!

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img