Pożyczka na oświadczenie – co to jest i jak działa?

Poradnik kredytobiorcy

Pożyczka na oświadczenie – co to jest i jak działa?

26 Feb 2019 13:40:1225

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Uzyskanie dłużnych środków finansowych nie musi być ani trudne, ani czasochłonne. Instytucje parabankowe udzielają pożyczek szybko, wymagając przy tym dopełnienia minimum niezbędnych formalności. Pożyczką, która jest szczególnie korzystna, bo jej wzięcie wymaga dostarczenia niewielkiej liczby dokumentów, jest pożyczka na oświadczenie. Czym jest i jak ją uzyskać?

Czym jest pożyczka na oświadczenie?

Pożyczka na oświadczenie to pożyczka udzielana na podstawie dokumentu o dochodach przygotowanego przez pożyczkobiorcę. Zwyczajowo przy kredytach czy pożyczkach instytucje wymagają przedłożenia zaświadczenia o dochodach od pracodawcy. Zdobycie takiego dokumentu wymaga poproszenia pracodawcę o jego wystawienie i może zająć kilka dni. Tymczasem, oświadczenie o dochodach pożyczkobiorca wypisuje sam. Poprzez podpisanie tego dokumentu pożyczkobiorca poświadcza, że zawarte w nim informacje są prawdziwe. Pożyczkodawca ma prawo do weryfikacji oświadczenia pod kątem prawdziwości zawartych w nim danych. Nie zawsze jednak parabank sprawdza informacje z oświadczenia.

Pożyczki na oświadczenie to jeden z rodzajów tzw. chwilówek – pożyczek udzielanych online, w kilkanaście minut, bez sprawdzania BIK-ów czy innych rejestrów dłużników.

pożyczka na oświadczenie

Kto i komu udziela pożyczki na oświadczenie?

Pożyczki na oświadczenie są udzielane przez parabanki. Proponują je one online, bez wychodzenia z domu. Banki rzadko udzielają tego typu pożyczek, bo zmiana przepisów im to uniemożliwiła. Starając się o kredyt zazwyczaj w banku trzeba udokumentować dochody poprzez zaświadczenie od pracodawcy.

Pożyczkę na oświadczenie mogą wziąć:

 • Osoby indywidualne.
 • Firmy, jeśli pożyczka jest dedykowany dla nich instrumentem dłużnym,
 • Rolnicy.

Sposób weryfikacji pożyczki na oświadczenie

Instytucje pożyczkowe udzielają pożyczek na oświadczenie często bez weryfikacji rejestrów dłużników czy potwierdzenia informacji z oświadczenia u pracodawcy, jednak muszą stosować jakąkolwiek metodę weryfikacji. Najczęściej potwierdzenie danych osobowych odbywa się za pomocą tzw. przelewu weryfikacyjnego. Parabank wymaga wykonania przelewu z konta osobistego lub firmowego pożyczkobiorcy na małą kwotę, np. 1 grosza czy złotówki. Po dokonaniu weryfikacji danych osobowych i udzieleniu pożyczki, kwota ta zostaje zwrócona.


Czytaj również:Jak zapłacić mandat przez internet


Korzyści pożyczki na oświadczenie

Jakie korzyści związane są z ubieganiem się o pożyczkę na oświadczenie? Zalety tej pożyczki to:

 • Szybkość, bo nie trzeba czekać na zaświadczenie o dochodach od pracodawcy,
 • Wygoda, bo nie jest wymagane udawanie się do działu kadr i proszenie o zaświadczenie o dochodach,
 • Możliwość uzyskania pożyczki w kilkanaście minut online, bez wychodzenia z domu,
 • Szansa na uzyskanie pożyczki dla osób, które są zadłużone lub mają problemy finansowe.

Korzyści pożyczki

O czym pamiętać starając się o pożyczkę na oświadczenie?

Pożyczka na oświadczenie jest bardzo korzystną formą uzyskania dodatkowych środków pieniężnych na dowolne cele, należy jednak z rozwagą wybierać instytucję jej udzielającą. Przede wszystkim szukając pożyczkodawcy konieczne jest zwrócenie uwagi na:

 • Umowę pożyczki i zawarte w niej zapisy: niezbędne jest uważne przeczytanie umowy,
 • Wysokość oprocentowania,
 • Koszty pożyczki pozaodsetkowe, takie jak prowizja czy opłaty za obsługę,
 • Okres na spłatę,
 • Kary za nieterminową spłatę,
 • Możliwość przedłużanie okresu spłaty pożyczki,
 • Możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki,
 • Wiarygodność firmy pożyczkowej udokumentowaną wpisem do Rejestru Firm Pożyczkowych
 • Bezpieczeństwo transakcji – szyfrowanie strony www podczas wypełniania wniosku online i certyfikat SSL.

Pożyczka a kredyt na oświadczenie

Jak wspomnieliśmy, obecnie kredyt na oświadczenie nie jest popularnym produktem. Banki mają prawnie możliwość oferowania kredytów na oświadczenie tylko w szczególnych sytuacjach. Taki kredyt może otrzymać klient danego banku, który posiada w nim konto osobiste z comiesięcznymi wpłatami wynagrodzenia. Bank ma wgląd do historii konta i może tym samym potwierdzić zgodność oświadczenia o dochodach z wpływami na konto. Do tego banki wymagają przedłożenia dokumentu potwierdzającego zatrudnienie – kopii umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło. Nie trzeba zatem dostarczać dodatkowego zaświadczenia, ale wystarczy kopia już posiadanych dokumentów. Nowi klienci banku nie uzyskają kredytu na oświadczenie – muszą przynieść zaświadczenie o dochodach, by starać się o dodatkowe środki. Parabanki mogą zaś udzielać pożyczek na oświadczenie zarówno nowym, jak i stałym klientom.

Podsumowanie

Pożyczki na oświadczenie oferowane przez parabanki oszczędzają pożyczkobiorcy czasu i wysiłku. Wystarczy oświadczenie o dochodach z podpisem, aby dostać gotówkę. Nie ma potrzeby udawania się do pracodawcy po zaświadczenie o dochodach. W przypadku banków, kredyt na oświadczenie udzielany jest jedynie stałym klientom z regularnymi wpływami na konto osobiste.

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img