Jak zapłacić mandat przez internet

Poradnik kredytobiorcy

Jak zapłacić mandat przez internet

11 Jan 2019 13:27:3925

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Zapłata mandatu przez Internet? Nie ma problemu!Rekomendacje dla spłaty kary w 2019 roku


Otrzymać mandat może nawet taka osoba, która znana jest z przestrzegania wszystkich norm prawa, gdyż czasem błędy popełniają nawet najlepsi z nas. W tym artykule opowiemy, czym tak naprawdę jest mandat, jakie formy jego spłaty są obecnie akceptowane przez polskie ustawodawstwo, a szczególnie skupimy się na tym, jak dokonać płatności w najbardziej wygodny sposób - przez Internet.

Czym jest mandat


Czym jest mandat

5c38805b73418.jpg


Mandat to kara, która zostaje przydzielana kierowcom zarówno za drobne, jak i poważne przewinienia, uczynione podczas wykorzystania środków ruchu. Taki dokument w postaci papierowej jest wręczany odbiorcy przez policjanta. Powinny na nim znaleźć się wszystkie informacje niezbędne do dokonania przelewu pieniężnego, w tym dane urzędu skarbowego pobierającego opłatę za mandaty.

Warto też pamiętać, że mandaty wystawiane przez policję zaliczane są do kategorii podatków, a nie rachunków. Wiąże się to z tym, że nie można ich spłacić za pośrednictwem tradycyjnych form płatności, o czym dokładniej opowiemy dalej.Polska jest jednym z europejskich państw, w których mandaty mają najniższy koszt - maksymalny mandat to 500 zł. Wielokrotnie więcej kierowcy płacą za naruszenie reguł w Niemczech - maksymalna kwota mandatu w tym kraju wynosi aż 600 euro, a we Włoszech nawet 1500 euro.

Czym jest mandat

Istnieją trzy podstawowe rodzaje mandatów:

 • Mandaty karne gotówkowe - kierowane są one przede wszystkim do tych osób, które na stałe nie zamieszkują na terenie Polski (obcokrajowców i turystów);
 • Mandaty karne kredytowane - najczęściej wydawane są na podstawie potwierdzenia odbioru tego dokumentu;
 • Mandaty karne zaoczne - zostają wystawiane odbiorcy w tym przypadku, kiedy mandat nie może być bezpośrednio wręczony.

Jakie formy spłaty mandatów są akceptowane w Polsce

Forma spłaty mandatu zależy przede wszystkim od tego na jakich podstawach był on przyznany sprawcy. Otóż, należności powstałe w wyniku wystawienia mandatu gotówkowego powinny zostać uregulowane natychmiast.

Uiścić mandat w 2019 roku można zarówno bezpośrednio u policjanta lub przez Internet. Wydawałoby się, że w tym drugim sposobie nie ma niczego skomplikowanego, ale tak naprawdę istnieje kilka niuansów, o których trzeba pamiętać dokonując płatności on-line. Przede wszystkim, nie możemy dokonać tradycyjnego przelewu internetowego, ponieważ bank nie może go zrealizować. Powinniśmy zatem dokonać przelewu dedykowanego dla Urzędu Skarbowego i kwalifikowanego jako przelew podatkowy.

Należności wynikające z tytułu wystawienia mandatu od 1 stycznia 2016 roku należy wpłacać na następujące konto:

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu,

ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole

nr: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

5c38834ec0f49.jpg


Uwaga:

Przed dokonaniem spłaty mandatu, warto sprawdzić numer konta i inne szczegóły zarówno na drukowanej wersji mandatu, jak i w Internecie. Takie dane często ulegają zmianom, warto zatem monitorować je na bieżąco.

Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego uprawnionego do poboru należności wynikających z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego, które weszło w życie w dniu 13.11.2015 roku.

Reguła ta nie rozprzestrzenia się jednak na mandaty wystawione przez:

 • Straż Miejską;
 • Urząd Skarbowy;
 • Straż Gminną.

Warto tutaj dodać, że zapłacenie mandatu przez Internet nie tylko pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ale również bardziej opłaca się pod względem księgowania, ponieważ dzieje się to szybciej.

Uwaga:

Płatności za mandaty w trybie online od 1 stycznia 2016 roku należy dokonywać na następujące konto bankowe: Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

Podstawowe sposoby zapłaty mandatów w 2019 roku

Zgodnie z obowiązującym polskim ustawodawstwem wszystkie sprawy dotyczące spłaty mandatów są regulowane przez państwo, a odpowiednio urzędy wojewódzkie nie są odpowiedzialne za przelewy do US. Placówką, która uiszcza takie płatności jest Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu (wcześniej podobne sprawy załatwiało się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim), na konto którego pieniądze mogą zostać przekazane za pośrednictwem:

 • Poczty Polskiej;
 • Systemów płatności internetowej;
 • Karty bankowej.

Akceptowane są nie tylko przelewy za mandat, ale i płatność gotówką.

Jak dokonać spłaty mandatu przez Internet: instrukcja działania krok po kroku

1. Dokonujemy logowania do bankowości internetowej w zwykły sposób;

2. W zakładkach wybieramy odpowiedni rodzaj przelewu (do Urzędu Skarbowego, przelew do US lub podatkowy - w zależności od tego, z usług którego banku korzystamy);

3. Wybieramy z listy adresatów przelewu 1 Urząd Skarbowy w Opolu (w niektórych przypadkach trzeba wpisać go ręcznie);

4. W polu “symbol formularza” wybieramy “MANDATY”;

5. Płacąc mandat przez Internet trzeba również dokładnie podać swój numer PESEL oraz kwotę płatności;

6. W polu o tytule “identyfikacja zobowiązania” należy wpisać numer i serię, które są podane na mandacie;

7. Po dokładnym wypełnieniu i sprawdzeniu wszystkich potrzebnych pól trzeba zatwierdzić przelew online.

Potwierdzenie przelewu również może być dokonane w różnych formach. Zależy to od zasad działalności banku, który obsługuje Twoje konto prywatne. Najczęściej spotykane formy potwierdzenia to:

 • SMS-y;
 • Tokeny;
 • Zdrapki z kodem.

Uwaga:

Zaleca się bardzo uważnie wypełniać wszystkie pola w formularzu, ale nie warto się zbytnio stresować. System polskich banków nie pozwala dokonać przelewu, gdy wprowadzimy niepoprawne dane odbiorcy.

Postępując zgodnie z powyższymi krokami, bez problemów zapłacisz mandat przez Internet. Płatność online jest bardzo prosta, ale przed zatwierdzeniem operacji warto jeszcze sprawdzić, czy numer konta do przelewów jest poprawny. Znajdziesz go nie tylko na mandacie w polach A i B, ale również na stronie Urzędu Skarbowego.

Uwaga:

Jak możesz zauważyć, dokonywanie przelewu przez Internet naprawdę jest bardzo proste. Warto jednak przed zatwierdzeniem operacji jeszcze raz sprawdzić, czy numer konta, na które zamierzasz zrobić przelew, został podany poprawnie. Poprawnie podane dane konta możesz znaleźć zarówno na stronie Urzędu Skarbowego, jak i w polach mandatu A i B.

spłaty mandatu przez Internet

Jak zapłacić mandat w przypadku braku konta bankowego?

Osoby, które nie posiadają karty bankowej, mają możliwość zapłacenia grzywny na poczcie. Na dokumencie wystawionym przez policjanta powinien zostać podany numer konta, na który powinien zostać dokonany przelew pocztowy. Warto jednak pamiętać, że dokonując takiej płatności również będziesz musiał dodatkowo opłacić koszt usług pobieranej przez placówkę pocztową.

Płatność na Poczcie Polskiej jest bardzo popularna wśród osób będących w podeszłym wieku, które nie wiedzą, jak zapłacić podatek do urzędu skarbowego przez Internet. Większość ludzi jednak oddaje przewagę płatnościom w trybie online, które nie tylko są bezpłatne (na poczcie płaci się za usługę przelewu), ale i mogą być dokonywane w każdej dogodnej chwili. Ponadto dokonanie przelewu na Poczcie Polskiej często wiąże się z długim staniem w kolejkach.

Przelew za mandat przez Internet i zza granicy

Płatności online można również dokonać z konta zagranicznego. W tym przypadku w polu o tytule SWIFT obowiązkowo trzeba wpisać NBPLPLPW.

W celu dokonania przelewu zagranicznego trzeba też podać numer IBAN. W przypadku Polski jest to PL, a więc przed numerem konta obowiązkowo powinny zostać podane te dwie litery. Odpowiednio, numer rachunku będzie wyglądał w następujący sposób:

PL 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

Jakie skutki może mieć niezapłacenie mandatu

Mandat staje się prawomocny w momencie, gdy osoba przyjmuje go od przedstawiciela władzy. Od tego momentu już nie ma się prawa dyskutować o wielkości wystawionej kary lub w ogóle nie zapłacenia jej. Według polskiego prawa płatność powinna zostać dokonana w ciągu 7 dni od momentu wystawienia mandatu, w przeciwnym przypadku sprawa przekazywana jest do urzędu skarbowego, który rozpoczyna postępowanie egzekucyjne.

Możliwe jest również pobieranie kwoty mandatu z należącej do Ciebie kwoty podatku, jednak w tych przypadkach, kiedy taki zwrot nie jest u Ciebie przewidywany, a ty nie zapłacisz mandatu na czas, możliwe jest nawet pobranie tej kwoty z emerytury lub wynagrodzenia za pracę. W bardzo szczególnych przypadkach może mieć miejsce również zajęcie prywatnego konta bankowego dłużnika.

Wielkość płatności za różnego rodzaju wykroczenia jest podana na oficjalnej stronie internetowej policji. Można tam znaleźć nie tylko dokładne informacje o kwocie, która powinna zostać uiszczona, ale również o wymiarze dodatkowych punktów karnych, które uzyskasz.

Jak zachować się w sytuacji, gdy brakuje nam środków na spłatę mandatu

Odpowiednio do artykułu 60 (ust. 57) oraz artykułu 64 (ust. 1) Ustawy o finansach publicznych w niektórych szczególnych przypadkach możliwe jest płacenie mandatu na raty. Takie szczególne przypadki powinny być uzasadnione jednym z poniżej wymienionych dokumentów:

 • Zaświadczenie o wysokości renty rodzinnej;
 • Zaświadczenie o tym, że osoba, której wystawiono mandat kontynuuje naukę;
 • Zaświadczenie o tym, że osoba, której wystawiono mandat posiada status osoby bezrobotnej;
 • Zaświadczenie o tym, że osoba, której wystawiono mandat otrzymuje zasiłek z ośrodka pomocy społecznej;
 • Potwierdzenie o tym, że osoba, której wystawiono mandat otrzymuje lub płaci alimenty;
 • Potwierdzenie udowadniające niską kwotę emerytury, pobieranej renty itd. przez osobę, której wystawiono mandat,;
 • Zaświadczenie o kwocie wynagrodzenia zatrudnionej osoby, której wystawiono mandat;
 • Potwierdzenie o zobowiązaniach spłaty miesięcznych rat/kredytów przez osobę, której wystawiono mandat;
 • Inne poświadczenia potwierdzające niestabilną sytuację materialną lub rodzinną osoby, której wystawiono mandat.

Jest to jeszcze jedno skuteczne rozwiązanie problemu braku pieniędzy w przypadku wystawienia przez policjanta mandatu – umorzenie płatności. Każdy wniosek takiego rodzaju zostaje rozpatrywany indywidualnie, z uwzględnieniem sytuacji materialnej, w której znajduje się wnioskodawca. Przed składaniem wniosku o umorzenie mandatu osoba powinna przygotować liczne dokumenty, które pomogą urzędnikowi podjąć odpowiednią decyzję.

W przypadku, gdy zostanie podjęta negatywna decyzja, zapłata mandatu przez Internet lub w inny sposób powinna zostać dokonana w ciągu 7 dniu (można jednak jeszcze raz zwrócić się do urzędnika z prośbą o rozłożenie mandatu na raty).

Podsumowując zaprezentowane powyżej informacje, można stwierdzić, że obecnie nie ma żadnych problemów z opłaceniem mandatu przelewem w trybie online. Gdy taka opcja z jakiejkolwiek przyczyny nie jest dla Ciebie odpowiednia, możliwe są również inne rozwiązania. Między innymi większość policjantów w Polsce obecnie posiada terminale płatnicze, co również umożliwia dokonanie płatności za pomocą karty płatniczej lub kredytowej. Warto nie zapominać, że mandaty, które zostały wystawione przez straż gminną, urzęd celny lub straż miejską trzeba nadal płacić w formie przelewu tradycyjnego.

Po tym, jak ukarana osoba przekaże koszty grzywny na odpowiednie konto, w systemie pojawiają się informacje na temat tego, że nie posiada już zaległości. Warto jednak pamiętać, że wraz z karą finansową w przypadku poważnych przekroczeń norm prawa zostają przydzielane inne punkty karne. Dlatego zalecamy zawsze przestrzegać norm prawa i życzymy powodzenia na drodze!Czytaj również:Święta i dni wolne od pracy w Polsce w 2019 roku

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img