Inwestycje w nieruchomości w Polsce

Reszta

Inwestycje w nieruchomości w Polsce

8 Jan 2019 14:26:2525

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Inwestujemy w nieruchomości: zyskowne rozwiązania na 2019 rok

Od wielu stuleci uważa się, że inwestycje w nieruchomości są jednym z najbardziej efektywnych rodzajów inwestycji. Sprawdza się to też w naszych czasach, chociaż dokonać takich inwestycji mogą tylko pojedyncze osoby. Dalej opowiemy o tym, ile można zarobić inwestując w nieruchomości, jakie nieruchomości są najbardziej zyskownymi oraz ile kosztują one w Polsce.

Inwestycje w nieruchomości w Polsce: ile potrzebujesz pieniędzy, by dokonać zakupu

Popularny magazyn “Business Insider” przeprowadził ciekawe badanie: aby kupić dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 55 metrów kwadratowych na warunkach kredytu hipotecznego na 25 lat (pod warunkiem spłaty 4,05% rocznie i pierwszą wpłatą w wysokości 10%) osoba w Polsce powinna zarabiać od trzech do sześciu tysięcy złotych (w zależności od regionu). Ilustruje to poniższy wykres.

Inwestycje w nieruchomości w Polsce


Za ile można kupić mieszkanie w Polsce

Kolejny popularny magazyn “Forbes” dokonał badania polskiego rynku, w trakcie którego porównano ceny nieruchomości w największych miastach. Sporządzony ranking okazał się dość przewidywalnym – na pierwszych miejscach znalazły się duże polskie miasta, a przede wszystkim Warszawa, gdzie średnia cena za metr kwadratowy wynosi około 7500 zł, Kraków ze średnimi cenami w granicach 6300 zł oraz Gdańsk, gdzie metr kwadratowy mieszkania kosztuje 6107 zł.Inwestycje w nieruchomości w Polsce, które pozwolą osiągnąć maksymalny zysk

1. Kupno obiektów kategorii street-retail

Wielkość początkowej inwestycji: 200 000 euro

Potencjalne zyski: 6-9% rocznie, a z wyliczeniem podatków od 4% do maksymalnie 7%.

Wybierając tą opcję warto dokonywać kupna obiektów usytuowanych w pobliżu miejsc często odwiedzanych przez turystów lub w niedawno powstałych osiedlach, ponieważ tylko takie obiekty mogą godnie konkurować z wielkimi centrami handlowymi. Warto też zwracać uwagę wyłącznie na te obiekty, które już zostały wynajęte przez osoby, które zgodziły się na podpisanie umowy ograniczającej jej zerwanie do momentu wygaśnięcia.

Ponadto zalecana jest dokładna analiza strony wynajmującej, najlepiej, gdy będzie to dobrze znana firma sieciowa lub taki wynajmujący, który od dłuższego czasu zamieszkuje w tym samym miejscu i posiada wszystkie dokumenty udowadniające terminowość dokonywania płatności.

Dany sposób zarobków, jak już było wspomniane wyżej, nie przewiduje wysokich zysków. Jednak z innej strony, gdy nabyta zostanie prestiżowa nieruchomość, znajdująca się w historycznym centrum miasta, często odwiedzanym przez turystów, uzyskuje się mienie, którego cena corocznie będzie wzrastać.

2. Budowa biurowca

Wielkość początkowej inwestycji: około 3 000 000 euro

Zysk: około 4% rocznie

Chociaż pozornie może wydawać się, że w tym przypadku zyski z nieruchomości nie będą większe, niż to zostało opisane w poprzednim przykładzie, w rzeczywistości już po kilku latach eksploatacji obiektu jego koszt wzrośnie o 1,5 raza.

W ostatnich latach w Polsce obserwowana jest wyraźna tendencja, a mianowicie budowa biurowców na podstawie planów opracowanych przez znane zagraniczne firmy budowlane, które również zajmują się poszukiwaniem osób chętnych do wynajęcia nowych biur. Podobne budowle zajmują co najmniej 5000 metrów kwadratowych, a po wynajęciu większości ich terenu zostają przekazywane do zarządzania przez międzynarodowe firmy, szczególnie niemieckie oraz amerykańskie (Real Estate Investment Trust), gdyż 4% zysku jest dla nich wysokim wynikiem.

5c35b8ebd72c3.jpg

3. Kupno niewielkiego kompleksu biur w centrum miasta

Wielkość początkowej inwestycji: około 150 000 euro

Zysk: od 5% do 8% rocznie

Im nieruchomość znajduje się bliżej centrum miasta, tym bardziej opłacalna będzie taka inwestycja. Zwiększeniu zysków pomoże również umowa długoterminowego wynajmu, niemniej ważnymi czynnikami zarobków są korzystny widok z okien lub też bliskość atrakcji turystycznych.

Wielkość początkowej inwestycji: około 150 000 euro

4. Hotel

Zysk: od 6% do 10% rocznie

Wybierając ten typ inwestowania powinniśmy pamiętać, że możemy zarobić wyłącznie pod warunkiem, że dokonamy rekonstrukcji hotelu lub zbudujemy nowy budynek przy zastosowaniu się do wymagań operatora międzynarodowego, z którym podpiszemy umowę o wynajem na termin około 20 lat. Pozwoli to uzyskać do 10% zysków rocznie. Ponadto wraz z upływem czasu hotel może zostać sprzedany (powinno w nim być co najmniej 100 pokoi cieszących się zainteresowaniem klientów, a sam hotel powinien wchodzić w skład jednej z międzynarodowych sieci).

5. Inwestycje w mini-hotel (rekonstrukcja lub kupno)

Wielkość początkowej inwestycji: około 1 000 000 euro

Zysk: od 6% do 9% rocznie

Ten rodzaj nieruchomości jest zorientowany przeważnie na osoby, które nie mają pieniędzy do zainwestowania w duże hotele, ale chcą zacząć działać w biznesie hotelarskim. Inwestycja jest o tyle dobra, że kupnem mini-hoteli są zawsze zainteresowani klienci z Europy Zachodniej, szczególnie z Niemiec.
5c34a75550f64.jpg


6. Zakup jednego lub kilku pokoi w hotelu apartamentowym z gwarancją zysku

Wielkość początkowej inwestycji: od 50 000 euro oraz więcej

Zysk: od 6% do 9% rocznie (wymagane jest podpisanie umowy o gwarantowanym zysku)

Idealne rozwiązanie dla osób z ograniczonym budżetem. Każdy z apartamentów (koszt jednego wynosi około 50 000 euro) z punktu widzenia prawa jest odrębną nieruchomością, a w przypadku podpisania umowy z firmą zarządczą pojawia się gwarancja uzyskiwania dochodu w ciągu 10-15 najbliższych lat. Dodatkowo posiadanie takiej nieruchomości pozwala spędzać w niej kilka tygodni w roku (dokładna liczba dni zostaje wskazania w umowie).

7. Kupno obiektu i jego przekształcenie w hostel

Wielkość początkowej inwestycji: od 50 000 euro oraz więcej

W Polsce obecnie produkowana jest znaczna liczba towarów, które następnie dostarczane są na rynki unijne. Większość pracowników nie są z pochodzenia Polakami, zatem potrzebują miejsca do zamieszkania. Rentowność takich obiektów jest więc wysoka nawet w zimie.

8. Wynajmowanie zakupionego mieszkania

Wielkość początkowej inwestycji: od 50 000 euro oraz więcej

Zysk: 10% rocznie i więcej

Chociaż koszt ziemi w Polsce wzrasta bardzo dynamicznie, mieszkania w kraju pozostają naprawdę dostępne, ich cena wzrosła tylko o 10%. Ponadto pojawiło się zjawisko kupna całych budynków mieszkalnych przez inwestorów, jeszcze na etapie ich początkowego powstawania.

9. Odnowienie historycznych kamienic

Wielkość początkowej inwestycji: od 1 500 000 euro oraz więcej

Zysk: 20% rocznie i więcej

Kupując cały budynek i zobowiązując się do jego rekonstrukcji można uzyskać dobrą zniżkę, warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach rekonstrukcja kosztuje więcej, niż budowa nowego budynku.


Czytaj również:Najdroższe kraje do życia

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img