Najdroższe kraje do życia

Reszta

Najdroższe kraje do życia

2 Jan 2019 13:45:4125

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Kraje, w których życie kosztuje najwięcej

Poszukiwanie najdroższego kraju do życia obecnie interesuje wielu Polaków i ma to miejsce z różnych powodów. Ktoś zastanawia się nad wyprawą turystyczną do miejsc z rozwiniętą infrastrukturą (a taka jest właśnie w owych państwach i ciekawymi atrakcjami turystycznymi), ktoś inny poszukuje perspektywnych miejsc do rozwoju własnego biznesu, ktoś po prostu ciekawi się danymi gospodarczymi, a niektórzy nawet zastanawiają się nad migracją z ojczyzny. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić jakie kraje zarówno w Europie, jak i na świecie można zaliczyć do grona tych, w których życie jest najdroższe.

Z punktu widzenia ekonomiki

Ekonomiczne rankingi pozwalają ustalić kraje posiadające najbardziej rozwiniętą gospodarkę oraz posiadające najwięcej dóbr materialnych i środków pieniężnych. Jak będzie można zobaczyć na podstawie dalszej analizy nie zawsze przekłada się to na rzeczywisty koszt życia, niemniej jednak zdecydowano o rozpoczęciu tworzenia rankingu od zbadania poziomu PKB oraz niektórych innych wskaźników analizy ekonomicznej.

Tak oto wygląda 10 najbogatszych krajów świata ze względu na PKB.

uBgt3msxwR-WCFXQF6W7zxwa4LXuD7fWiTTVC0pRDdd3oqys4uowYhSGV-qW3-98mNMRj1GXI0OusEy7N6dUElT8YkdpamhjlRohC7iTQHzr2QoTGBMd1c95BEkbN8tL_4s_dOUn

Najdroższe kraje w Europie

Według danych agencji statystycznej Eurostat najdroższymi krajami w Europie już od kilku lat okazują się Dania oraz Luksemburg. Ceny żywności, mieszkań, opieki zdrowotnej i edukacji w nich są o 40% wyższe niż średnie w Europie. Te dwa państwa zostawiły z tyłu Szwecję, Irlandię, Finlandię i Wielką Brytanię, które również należą do grupy krajów z wysokim kosztem życia.

Dania

Dania między innymi jest uważana za najszczęśliwszy kraj na świecie, ponadto jest również jednym z najdroższych miejsc. Poziom cen tutaj jest o 41,5% wyższy niż średnia europejska. Jest to również zauważalne dla gości tego kraju, ponieważ jedzenie, zakwaterowanie w hotelu, a także posiłki w kawiarniach i restauracjach kosztują połowę średniej UE.

Luksemurg

Luksemburg można również przypisać do "drogich" krajów UE (poziom cen jest o 27% wyższy niż średnia w UE), przy czym w Szwecji o 25%, Irlandii o 25%, Finlandii o 22%.

Islandia

Populacja tej odległej wyspy na północnym Atlantyku liczy jedynie 323 000 osób. Oddalenie wyspy sprawia, że importuje ona ogromną ilość towarów, w związku z czym kraj ten podlega gwałtownym wahaniom kursów wymiany. W 2011 roku Islandia została uznana za kraj o najdroższej sile roboczej na świecie. Jednocześnie otrzymywana pensja ma wiele obowiązkowych potrąceń, z których największe stanowią 12% należności związkowych oraz 37%-46% podatku dochodowego.

Norwegia

Norwegia jest krajem, którego dobrobyt zależy głównie od zasobów naturalnych oraz turystyki. Szacowany PKB tego kraju to 180 miliardów dolarów. Podobnie jak Dania, Norwegia jest jednym z najsilniej opodatkowanych krajów na świecie, co stanowi 45% PKB tego kraju. To prawie 4 razy więcej niż w Hong Kongu i prawie dwa razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych.

Szwajcaria

Szwajcaria to kraj piękna i romansu, zatem nie jest zaskakujące to, że turyści lubią wybierać się tam na wakacje. Szwajcaria posiada wiele miejsc wartych zobaczenia, a są to: naturalne zielone krajobrazy, góry, imponujące wodospady. Jednocześnie jest to gigant bankowy, który jest uważany za centrum handlu w Europie, dlatego wiele spotkań biznesowych odbywa się właśnie w tym kraju. Jego PKB wynosi około 550 miliardów dolarów. Szwajcaria jest najdroższym krajem europejskim do odwiedzenia. Ceny za transport (3,5 USD za bilet autobusowy) oraz wstępy związane z atrakcjami turystycznymi są bardzo wysokie.

Szwajcaria i kraje Półwyspu Skandynawskiego

Szwajcaria oraz kraje Półwyspu Skandynawskiego są nadal najdroższymi krajami w Europie ze względu na ceny konsumenckie. Brzmi to szczególnie zabawnie na tle deklaracji rządów tych państw, które w ciągu ostatnich dwudziestu lat systematycznie mówią o rzekomo zwiększonej atrakcyjności cen dla turystów zagranicznych.

Szwajcaria i kraje Półwyspu Skandynawskiego

Finlandia i Irlandia

Finlandia i Irlandia są prawie tak drogimi krajami pod względem cen jak Szwecja. Dane opublikowane z 2010 roku pokazują, że Finlandia jest jednym z najdroższych krajów w Europie, podobnie jak inne kraje skandynawskie. Jednak ceny fińskich usług komunikacyjnych są niższe niż średnio w UE.

A co z Niemcami?

Często uważa się, że Niemcy są jednym z najdroższych krajów w Europie. Faktycznie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Niemczech w 2017 roku były o 5% wyższe niż średnia w 28 państwach członkowskich UE. Ale w większości krajów sąsiadujących z Niemcami, podobnie jak wcześniej, poziom cen jest wyższy. Ponadto w Niemczech alkohol i wyroby tytoniowe są stosunkowo tanie (96% średniej europejskiej). Droższe niż Niemcy są również sąsiednie Niderlandy i Belgia (odpowiednio o 12% oraz 11%), a także Francja i Austria - o 10% oraz 8%.

Rozmawiając o krajach europejskich najdroższych do życia, zwróćmy uwagę również na kwestię wysokości wynagrodzeń obywateli Unii Europejskiej. Okazuje się, że najwyższe zarobki mają mieszkańcy Luksemburgu – najmniejsze wynagrodzenie wynosi tutaj 2000 euro miesięcznie.

Otóż, do piątki najdroższych krajów Europy zaliczymy:

-Danię;

-Luksemburg;

-Finlandia;

-Szwajcarię;

-Szwecję.

Porównajmy ceny podstawowych towarów i usług w tych krajach.

Ciekawe fakty

Warto również wspomnieć o niektórych towarach i usługach, za które najwięcej zapłacimy w niektórych krajach:

- Najwięcej za kolację w restauracji, zamieszkanie w hotelu, jedzenie, rozrywki oraz transport zapłacimy w Danii;

- Zakup napojów alkoholowych i tytoniu najwięcej obciąży kieszenie w Irlandii;

- Arenda oraz zakup mieszkania najwięcej kosztują w Luksemburgu, ponadto mieszkańcy tego kraju również otrzymują wysokie rachunku za zużycie gazu, elektryki oraz wody;

- Szwecja z kolei słynie z wysokich ceny ubrań oraz butów.

Można również przeanalizować, które kraje na świecie są najdroższymi pod względem słynnego indeksu Big Maca. Patrząc na poniższy rysunek można zauważyć, że najdroższe kraje pokazane są za pomocą koloru żółtego oraz blado różowego. Oto liderzy rankingu:

- 10 miejsce. Kraje strefy euro. Pojęcie to nie powinno być mylone z Unią Europejską, ponieważ nie we wszystkich krajach UE euro jest oficjalną walutą. W krajach strefy euro, z których największym są Niemcy, koszt Big Mac’a wynosi 3,72 euro, tj. 4 USD.

- 9 miejsce. Kostaryka. Ten kraj posiada jeden z 10 największych indeksów Big Mac’a, ale zalicza się jednocześnie do krajów, których nie można sklasyfikować jako wysoko rozwinięte gospodarczo. W tym przypadku indeks Big Mac’a nie odzwierciedla poziomu rozwoju gospodarczego, a wysoki poziom cen w kraju. Cena Big Mac’a wynosi tutaj 2150 colonów / 4,02 $.

- 8 miejsce. Kanada. Cena Big Mac’a wynosi 5,84 dolarów kanadyjskich/4,14 $.

- 7 miejsce. Wielka Brytania. Cena Big Mac’a wynosi 2,89 funty/4,22 $.

- 6 miejsce. Izrael. Cena Big Mac’a wynosi 16,90 USD/4,29 USD.

- 5 miejsce. Dania.Koszt Big Mac’a wynosi 30 DKK/4,32 $.

- 4 miejsce. Stany Zjednoczone. Koszt Big Mac’a wynosi 4,93 $.

- 3 miejsce. Norwegia. Koszt Big Mac’a wynosi 46,80 NOK/5,21 USD.

- 2 miejsce. Szwecja. Koszt Big Mac’a wynosi 45 SEK/5,23 USD.

- 1. miejsce. Szwajcaria. Koszt Big Mac’a wynosi 6,5 franków szwajcarskich/6,44 USD.

kOptiEUc1OPJSvP1ccfwYkHIvA9_sLLZO_9fC1rrcl2MNkQMjLcTFqHVSID8cq1EfpQnf0PDpCVp_DJdCr8FkIH3xhtnXwSiH8f9uUncr3-Hv9w9aUl-p7ecDu-l8c_Ayruvb5Vc

Przeprowadzona analiza pozwala wyróżnić 5 krajów na świecie, które śmiało można zaliczyć do najdroższych. Są to:

Singapur;

Dania;

Luksemburg;

Bahamy;

Szwajcaria.

Otóż trzy z najdroższych krajów do życia na świecie znajdują się w Europie, co automatycznie przekształca ten region w jeden z najdroższych.

Czytaj również: Ile mozna przelac pieniedzy na konto bez podatku

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img