Najtańsze kraje do życia

Reszta

Najtańsze kraje do życia

2 Jan 2019 12:57:3325

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Życie w jakich krajach kosztuje najtaniej w 2019 roku?

Większość dynamicznie rozwijających się krajów ma dość wysoki koszt życia, dlatego są one bardziej odpowiednie dla osób, które mają zapewnioną oraz dobrze opłacalną pracę. Natomiast emerytom lub freelancerom lepiej jest wybierać kraje, gdzie życie jest naprawdę tanie. Postanowiono zatem wyjaśnić, które państwa w Europie i na świecie można zaliczyć do najtańszych.

Tytułem wstępu

Dokonując wyboru najtańszych do życia krajów, warto przede wszystkim wyjaśnić podstawowe kryteria, na podstawie których będzie dokonywane tego typu porównanie. Zwykle do tego typu kryteriów Bank Światowy zalicza koszty wyżywienia, zamieszkania, podstawowych usług, usług komunalnych, przejazdów transportem etc.

Istnieje również inne podejście, według którego koszty życia w wybranym kraju lub mieście są porównywane z cenami życia w Nowym Jorku (baza danych Numbeo). W tym przypadku analizowane są cztery podstawowe kryteria, które zostały przedstawione na poniższym schemacie.

mH6eJ1bJ1LXtVTsAfLrblOEIvcxaWZd7flfPEU4XLju5G8C5SOt_pR-ohABCpUbTRR6CN9WCluPuWlkWlsFVav-Ga6uPmbzUTeB7y7OpJKrGi7MxQZNj--6Av0l9gkO1ocNcWa53

Najtańsze kraje na świecie

Według kryteriów bazy danych Numbeo do najtańszych krajów świata zaliczyć można zarówno państwa znajdujące się w Europie, jak i w Azji lub Ameryce Łacińskiej.

Gy4kQfLr7z_MEf2tqemFMuSn3njWkR6aKW4f8DozeZDCyOOvjuNXtSzIVqL87LPg5xREvXKFBwWcvaHfIdy2GCMYHvokpc02vzYSJeG1d9SxW2YWPzSCoFdkCJY4IS4SF-_28Wj_

India

Indie – tani kraj do życia, ale warto pamiętać, że podczas podróży do niego, a szczególnie podjęcia decyzji o zamieszkaniu w nim na stałe, Europejczyk powinien nastawić się nie tylko na mocne zmiany otaczającej go kultury codziennej, ale również na zmiany klimatu oraz nawet codziennych produktów żywnościowych.

Odpowiednio do międzynarodowych statystyk - prawie pół miliona mieszkańców Indii żyje za 0,5 amerykańskiego centa dziennie, a 2 miliony – za 2 centy dziennie. Jednocześnie 200 mln obywateli tego kraju zalicza siebie do przedstawicieli klasy średniej, jednocześnie kraj zajmuje 5 miejsce na świecie w liczbie miliarderów.

Jedną z przyczyn takiej dysproporcji jest wywóz kapitału za granicę. Społeczne życie kraju finansowane jest bardzo słabo, w wyniku czego sytuacja związana z poziomem życia od wielu lat pozostaje prawie niezmienna.

Węgry

Pomimo tego, że Węgry są jednym z najtańszych turystycznych krajów europejskich, nie ustępują one usługom ani architekturze innych krajów europejskich. Dzienne wydatki (w tym zakwaterowanie w tanim hotelu, posiłki w taniej restauracji i koszty transportu) wynoszą średnio 33,96 €.

Tajlandia

Tajlandia – to kraj, który tradycyjnie interesuje przede wszystkim turystów, ale od niedawna zaczął również wywoływać zainteresowanie u potencjalnych migrantów. Otóż, na co warto liczyć wyruszając w podróż lub decydując się na migrację do Tajlandii:

- Wynajem jedno lub dwupokojowego mieszkania w Bangkoku – 10-20 tysięcy tajskich batów;

- Dobry obiad w jednej z restauracji w stolicy – 3-5 dolarów;

- Wynajem motobiku, uważanego za najbardziej popularny sposób przemieszczenia się po kraju – 3-4 THB na miesiąc.


Bułgaria

W Bułgarii ceny za życie wynoszą średnio o 56% mniej niż ogólnie w Europie. Po Bułgarii wśród krajów europejskich znajdują się: Rumunia, Polska, Węgry oraz Litwa. Niemniej jednak warto pamiętać, że w Bułgarii obcokrajowcy najczęściej nie mogą liczyć na wysokie zarobki, karierę zawodową oraz efektywne budowanie własnego biznesu. Ten kraj bałkański będzie bardziej odpowiedni dla tych osób, które nie mają potrzeby rozwiązywania osobistych problemów finansowych.

Kenia

W rankingu znalazła się również Kenia, która uważana jest za najbardziej budżetowy kraj na kontynencie afrykańskim, szczególnie dla osób odwiedzających go w celach turystycznych. Dwutygodniowa podróż do tego państwa będzie kosztować zaledwie 1000 amerykańskich dolarów.

Najtańsze kraje w Europie

Jakie europejskie kraje można zaliczyć do najtańszych? Na podstawie analizy ponad 50 wskaźników, które łączą zarówno koszty wyżywienia, jak i wstępu do siłowni, opracowano taką oto mapę.

Świadczy ona o tym, że najtańszymi krajami w Europie są Ukraina, Kosowo oraz Mołdowa.

Najtańsze kraje w Europie

Republiki byłej Jugosławii i Albanii pozostają najtańsze w Europie. Macedonia, Albania, Bułgaria i Serbia były w 2010 roku najtańszymi krajami europejskimi pod względem cen konsumpcyjnych. Poziom cen w tych krajach stanowią jedynie połowę średniej UE.

Najtańsze kraje Ameryki Południowej

Wymieniając najtańsze kraje Ameryki Południowej warto wziąć pod uwagę przede wszystkim kraje usytuowane na północy kontynentu. Są to: Wenezuela, Kolumbia oraz Ekwador.

Najtańsze kraje Ameryki Południowej

Najtańsze kraje Ameryki Północnej

Najtańszym krajem Ameryki Północnej, dość przewidywalnie, jest Meksyk. Koszt wynajmu hotelu dla dwóch osób zaczyna się od 16 USD, a porządny obiad złożony z trzech potraw w dobrej restauracji można zjeść nawet za 30 USD.

Najtańsze kraje Ameryki Północnej

Najtańsze kraje Afryki

Jednym z najtańszych miejsc do życia na całej Ziemi jest region Afryki Południowej. Kraj posiada liczne zasoby naturalne, w tym: złoto, diamenty, platynę, węgiel kamienny.
Ponadto jest to jedyny z krajów afrykańskich będących członkiem G20. Ekonomiczny rozwój kraju rozpoczął się dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to został zniesiony tak zwany reżim apartheidu.

Ogólnie rzecz biorąc ponad 70% państw usytuowanych w tym regionie można śmiało zaliczyć do najtańszych krajów dla Polaka.

Najtańsze kraje Afryki

Porównane teraz zostaną ceny na podstawowe towarów oraz usług w krajach, które trafiły do naszego rankingu.Najtańsze miasta na świecie

Jak wygląda sytuacja z najtańszymi miastami na świecie? Odpowiedzieć na to pytanie pozwala analiza przeprowadzona w ramach rankingu Worldwide Cost of Living 2018.

Tytuł najtańszego miasta na świecie w tym roku przypadł syryjskiemu Damaszkowi. Nieznacznie droższe życie jest w stolicy Wenezueli - Caracas. Lista dziesięciu najtańszych miast do życia na świecie w 2018 roku obejmuje także trzy miasta w Indiach - Bangalore, Chennai i New Delhi. Warto zauważyć, że do rankingu najtańszych miast na świecie trafiło tylko jedno miasto znajdujące się w Europie - Bukareszt.

Ranking 10 najtańszych miast wygląda następująco, został sporządzony na podstawie czterech podstawowych kryteriów: średniego kosztu kilograma chleba, butelki wina, opakowania papierosów oraz 1 litra benzyny.

Miasto

Średni koszt kilograma chleba

Średni koszt butelki wina (750 ml)

Średni koszt opakowania papierosów (20 sztuk)

Średni koszt 1 litra benzyny

USD

Damaszеk

0,6

3,35

1,55

0,5

Caracas

2,25

9,52

0,69

0,01

Ałma-Ata

1,02

7,45

1,07

0,51

Lagos

1,16

6,79

1,26

0,4

Bangaluru

1,33

16,42

5,11

1,15

Karaczi

1,7

14,14

1,68

0,68

Algier

2,07

10,2

3,45

0,32

Madras

1,2

11,24

4,59

1,11

Bukareszt

2,05

4,98

4,31

1,28

New-Delhi

1,07

19,03

5,11

1,07

Jeśli spojrzysz na mapę świata, możesz wywnioskować, że na każdym kontynencie znajdują się kraje, w których życie jest drogie, chociaż oczywiście w Europie jest najwięcej takich krajów. Najtańsze kraje do życia znajdują się w przybliżeniu w jednym punkcie - głównie w Azji.

Można zatem stwierdzić, że na świecie istnieje spora liczba tanich krajów, niektóre z nich są idealnym rozwiązaniem do zorganizowania w nich wypoczynku i prowadzenia własnego biznesu. Warto również pamiętać, że są wśród nich i takie, w których dostępność miejsca do swobodnego życia jest mała, a spowodowana wojnami, rewolucjami lub niskim poziomem rozwoju życia politycznego oraz społecznego.

Czytaj również: Najdroższe kraje do życia?

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img