Czy mogę otrzymać pożyczkę bez dowodu osobistego?

Poradnik kredytobiorcy

Czy mogę otrzymać pożyczkę bez dowodu osobistego?

27 Feb 2019 8:20:4925

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Pożyczko od awcy kuszą klientów atrakcyjnymi ofertami pożyczek – z szybką weryfikacją wniosków, minimum formalności do spełnienia, bez sprawdzania rejestrów dłużników. Bardzo często można spotkać się ze sloganem, że wystarczy dowód osobisty, by uzyskać środki a wymarzony cel. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś nie ma dowodu osobistego? Czy jest możliwość uzyskania pożyczki bez tego dokumentu?

Dowód to niezbędny dokument

Dowód osobisty jest niezbędnym dokumentem przy ubieganiu się o pożyczkę. Wszystkie firmy udzielające pożyczek mają w regulaminie wymóg posiadania dowodu osobistego i okazania go do wglądu lub podania danych z tego dokumentu tożsamości. Podczas wypełniania wniosku o pożyczkę koniecznie będzie podanie takich informacji jak:

  • Imię i nazwisko zgodne z tymi widniejącymi na dowodzie osobistym,
  • numer dowodu osobistego,
  • data ważności dokumentu tożsamości,
  • organ, który wydał dokument,
  • numeru PESEL, który również można znaleźć na dowodzie osobistym.

Nie będzie możliwe przejście do następnego etapu wniosku online bez podania tych informacji. Także podczas wnioskowania o pożyczkę w placówce parabanku, dowód osobisty musi być okazany. Niestety nie można zastąpić dowodu osobistego innym dokumentem, jak prawo jazdy czy paszport. Firmy pożyczkowe nie przewidują takiej możliwości.

Dowód osobisty jest niezbędnym dokumentem przy wnioskowaniu o pożyczkę. Nie ma możliwości okazania prawa jazdy czy paszportu w zastępie dowodu.

Postępowanie w razie zgubienia dowodu

Zdarzają się sytuacje zgubienia czy uszkodzenie dowodu osobistego. Co wtedy robić i czy można w okresie nieposiadania dowodu osobistego wnioskować o pożyczkę? Niezwłocznie po zauważeniu zgubienia czy znacznego uszkodzenia dokument, trzeba zgłosić ten fakt do stosownego urzędu gminy lub miasta, ewentualnie konsulatu Rzeczpospolitej Polski, jeśli przebywa się zagranicą. Gdy dowód zaginął lub został skradziony, trzeba też zgłosić to policji oraz bankowi. Dokument tożsamości trafi na listę Dokumentów Zastrzeżonych, dzięki czemu nikt nie weźmie pożyczki na cudzy dowód. Urząd gminy, miasta lub konsulat wydają zaświadczenie, które będzie zastępować dowód osobisty do momentu wydania nowego. Takie zaświadczenie nie zastępuje dokumentu tożsamości, ale można się nim posługiwać na podobnej zasadzie. Ilekroć, ktoś poprosi o dowód osobisty, osoba, która go zgubiła czy której został skradziony, może zamiast niego przedstawić to zaświadczenie. Pożyczkodawca może uznać to zaświadczenie i udzielić na jego podstawie pożyczki, ale nie musi. Zależy to od polityki danej firmy pożyczkowej.

Sprawdź u danego pożyczkodawcy przed złożeniem wniosku, czy akceptuje on zaświadczenie wydawane w zastępstwie zgubionego, skradzionego czy uszkodzonego dowodu osobistego.


Czytaj również: Pożyczka na oświadczenie – co to jest i jak działa?


Osoby bez dowodu osobistego

Jeśli nie posiada się dowodu osobistego, bo nigdy nie był on wydany, nie ma możliwości wnioskować o pożyczkę. Osoby bez dowodu osobistego to niepełnoletni, którzy nie mogą brać zobowiązań finansowych lub osoby bez obywatelstwa polskiego, które także nie są uprawnione do uzyskania pożyczki na terenie Polski. Warunkami ubiegania się o pożyczkę i pozytywnej weryfikacji wniosku pożyczkowego przez parabanki z Polski są:

  • posiadanie nadanego numeru PESEL,
  • posiadanie obywatelstwa polskiego,
  • zamieszkanie na terenie Polski,
  • posiadanie dowodu osobistego lub zaświadczenia wydanego w zastępstwie zgubionego, skradzionego, uszkodzonego dowodu osobistego.

Niepełnoletni, nieposiadający obywatelstwa polskiego, numeru PESEL czy dowodu osobistego nie uzyskają pożyczki w Polsce.

Osoby bez dowodu osobistego

Stali klienci parabanku a konieczność posiadania dowodu osobistego

Stali klienci parabanków cieszą się pewnymi przywilejami. Bardzo często instytucje pożyczkowe oferują im większe kwoty pożyczki czy dłuższy okres do spłaty. Łatwiej im jest także uzyskać kolejną pożyczkę. Dane są już w systemie pożyczkodawcy. Klient ma login i hasło do systemu, w którym ma wgląd w swoją historię pożyczkową i także może wnioskować o kolejne środki dłużne. Wystarczy się zalogować i poprosić o kolejną pożyczkę – parabank raczej nie będzie wymagał podawania od nowa wszystkich danych, bo już je ma w systemie. Można zatem uzyskać kolejną pożyczkę, nawet gdy zgubiło się dowód osobisty. Bardzo ważne jest, aby pamiętać dokonać aktualizacji danych, takich jak numer dowodu, data ważności i organ wydający dokumentu w momencie, gdy zostanie wydany nowy dowód osobisty. Zaktualizowane dane zgłasza się w systemie pożyczkodawcy lub przez infolinię.

Stali klienci mogą ubiegać się o kolejną pożyczkę bez konieczności podawania ponownie danych z dowodu osobistego, zatem możliwe jest uzyskanie pożyczki, nawet gdy dowód został zgubiony czy skradziony.

Podsumowanie

Bez dowodu osobistego trudno starać się o pożyczkę, ale w niektórych sytuacjach jest to możliwe. Nietypowe zdarzenia jak kradzież, uszkodzenie czy zgubienie dowodu osobistego pozbawiają klienta dokumentu tożsamości na krótki czas. Niektóre firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pożyczkobiorców i zgadzają się w tym czasie udzielać pożyczek na podstawie zaświadczenia wydanego przez urząd gminy czy miasta. Stali klienci parabanków przy ubieganiu się o kolejną pożyczką mają łatwiej, bo dowód wcale nie jest wtedy potrzebny.

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img