Styczeń 2017. Dane statystyczne o wynagrodzeniach w Polsce od GUS

Reszta

Styczeń 2017. Dane statystyczne o wynagrodzeniach w Polsce od GUS.

19 Oct 2018 13:41:2325

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Według danych, od Głównego Urzędu Statystycznego, firmy, które mają więcej niż 10 osób zatrudnionych, średnio pensja w styczniu 2017 r. wyniosła 4277,32 złotych. Jest to o 175 złotych więcej, niż w styczniu 2016 r., ale mniej od rekordowego grudnia 2016. Ostatni raport od GUS deklaruje, wzrost średniego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach, w ciągu ostatniego roku o 4%. Jest to przyspieszenie, dynamiki płac. Wcześniej ten wskaźnik był równy 2,7%.

W styczniu ubiegłego roku, według danych statystycznych średnia pensja wyniosła 4101,30 złotych, a teraz 4277,30 zł. Wiadomo, że nie jest to suma, którą pracownik otrzymuje na rękę. Po odliczeniu podatku, NFZ itd. osoba zatrudniona otrzymuje, na konto bankowe średnio 3000 złotych.

Warto więc powiedzieć, że pracodawca w takim przypadku powinien płacić, więcej - 5177 złotych.

Niektórzy powiedzą, że ta kwota nie pokazuje rzeczywistej sytuacji. Jest w tym dużo racji. Dane Głównego Urzędu Statystycznego są podawane w brutto, i biorą pod uwagę tylko duże firmy. Odrzucają firmy, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników. Oprócz tego GUS, nie włącza pracowników zatrudnionych na umowę o dzieło, lub umowę zlecenie. W większości przypadków, ich wynagrodzenia są niższe.

Do rekordu jeszcze daleka droga. Był już w grudniu 2016. Wtedy średnia pensja wynosiła 4635,77 zł, czyli o 358 złotych więcej niż mamy teraz. Wiadomo, że na końcu roku są premie do pensji i różnego rodzaju podwyżki, więc jest możliwość, że w grudniu 2017 będziemy mieli bardzo dobre wskaźniki. Jak widać na wykresie, w grudniu zawsze są dobre statystyki.

Mamy coraz wyższe pensje, ale nie tylko…

Według raportu GUS, dotyczącego zatrudnień na rynku pracy w przedsiębiorstwach. Okazało się, że za ostatni rok wskaźniki zatrudnienia zwiększyły się o 4,5%. W prywatnych firmach, przedsiębiorstwa liczące ponad 10 pracowników w całym kraju pracuje prawie 6 milionów ludzi.

Ten wynik jest, na prawdę zaskakujący. Najlepsze analizy biznesowe państwa, prognozują od 2,1% do 3,5%, przy średnim poziomie 2,7 proc. Potwierdza to, że tego nikt nie oczekiwał. Na rynku pracy sytuacja jest dobra, informuje Główny Urząd Statystyczny. Bezrobocie jest na najniższym poziomie, w porównaniu ostatnich 25 lat. W grudniu 2016 roku, bez pracy było tylko 8,3% ludzi.

Takie dane statystyczne, są na prawdę zaskakujące. Teraz zostaje tylko problem imigracji, ale trzeba pamiętać, że w Polsce jest rezerwa kadrowa w postaci 2 mln ludzi, którzy są poza rynkiem pracy nie z powodów zdrowia, czy wieku emerytalnego.

finrada.pl jest na bieżąco z aktualnościami. Dziękujemy za uwagę!

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img