Styczeń 2017 - banki i rząd zaczynają walkę

Reszta

Styczeń 2017 - banki i rząd zaczynają walkę

19 Oct 2018 13:41:2325

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Ministerstwo Rozwoju poważnie zajmuję się kwestią likwidacji opłat i prowizji za transakcje kartowe.

Styczeń 2017 roku jest bardzo trudnym i niebezpiecznym czasem dla wszystkich polskich banków.

W Nowym 2017 Roku świętujemy drugą rocznicę obniżki opłaty interchange dla Polski. Z wartości transakcji kartą spadły stawki z 1.5% do 0,3% jeżeli chodzi o karty kredytowe i 0,2% dla kart debytowych. Dzięki prowizjom i opłatom za karty bankowe zarabiało się mniej wiecej 1 mld złotych rocznie! W ciągu najbliższych kilku tygodni zostanie podjęta decyzja, czy banki będą mogły brać opłaty i prowizje za obslugę kart i prowadzenie bankowych rachunków.

Z tego co widać, resort chce, aby wszyscy Polacy używali masowo kart płatniczych. Celem tego jest zwiększenie budżetu (obiecują, że szara strefa gospodarki będzie rozwijać się jeszcze szybciej, a to doprowadzi do zwiększenia budżetu państwa o kilkanaście mld złotych, ale tak naprawdę ciężko w to uwierzyć).

Karty płatnicze powinny być naszym sposobem zwiększającym budżet państwa na kilkanascie milliardów złotych – to są teraz najważniejsze cele rządu i misinsterstwa Polski, które są zobowiązane zajmować się rozwojem płatności bezgotówkowych z korzyścią dla gospodarki. Jesienią był już rozpatrywany ten projekt, ale do realizacji jednak nie doszło. Banki zgodzili się z wszystkimi warunkami umowy likwidacyji prowizji, ale licząc na koszty projektu, zdecydowano, że cena nie jest tego warta.

- powiedział bankier pod warunkiem zachowania anonimowości.

W grudniu państwowy analityczny zespół tego projektu bardzo krytycznie zareagowal wobec tego pomysłu. Na podstawie tego, sprawa została odłożona do stycznia 2017 r.

Teraz u państwa ponownie pojawiają się różne pomysły o zmianie warunków i wdrażaniu nowych pomysłów. Banki, które zgodziły się na warunki wcześniej wiedząc, że jest to niemożliwe do zrealizowania - po raz kolejny zaczynają się martwić i starają się powstrzymać ten projekt

- mówią analitycy.

Ludzie teraz mogą tylko czekać na wieści o zmianach i nowych wydarzeniach w tej sprawie. Nikt nie wie, ile czasu to zajmie, ponieważ nie jest nawet dokładnie wyznaczony potrzebny budżet dla takiego projektu. Wiadome jest tyłko to, że Resort Rozwoju jest bardzo zdecydowany i chce zrobić wszystko jak najszybciej! Uda się to czy nie? Dowiemy się w niedalekiej przyszłości!

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img