Porady życiowe od laureata nagrody Nobla: jak nie podjąć złej decyzji

Reszta

Porady życiowe od laureata nagrody Nobla: jak nie podjąć złej decyzji

19 Oct 2018 13:41:2325

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Opowiadamy, jak możecie zastosować odkrycia nowego laureata nagrody Nobla Richarda Thalera tak, by pieniądze nie poszły na marne.

1. Nie idźcie po linii najmniejszego oporu

Jeśli umowę, którą podpisała osoba, ma automatyczną prolongację, to prawdopodobnie, osoba już nigdy z tej oferty nie zrezygnuje. Choć sama wie, że warunki umowy mogą być zmienione. Wszystko zostanie tak jak było tylko dlatego, że sama zmiana wymaga wysiłku.

W połowie lat 80. przeprowadzono było badanie, którego uczestnikami byli wykładowcy uniwersytetów. W wyniku badań, w ciągu całej swojej kariery nikt z badanych osób nie zmienił podział środków budżetu.

2. Zrezygnować z niechcianych powiadomień e-mail

Trzy miesiące darmowej subskrypcji, bezpłatna prenumerata cyfrowa czy ulubiona muzyka zamiast standardowego sygnału oczekiwania na połączenie wydają się bardzo kuszącą propozycją. Wiele osób zgodzi się z tym, prawda? Natomiast po darmowym okresie próbnym nie wszyscy i nie od razu wyłączają tę opcję.

Tak, kolega Thalera przez 10 lat miał prenumeratę na wydanie, którego nawet nie czytał, tylko planował odwołać subskrypcję. Uwierz, wszyscy na to liczą.

3. Spróbuj sparafrazować dowolny tekst

Jak zareagujesz, kiedy lekarz Ci powie : „90 ze 100 pacjentów, którym dokonali takiej operacji, nadal zyją.” Teraz zastanów się nad tym, ale z innej perspektywy, 10 ze 100 osób – nie żyją. Taki sam sens, a brzmi inaczej. Z angielskiego „framing”, czyli wyrażenie, które możemy powiedzieć w różny sposób, dzięki temu uzyskasz inny sens powiedzianego.

By nie być ofiarą tego psychologicznego narzędzia, trzeba zawsze próbować uzyskać inną odpowiedź, tym samym – włączyć reframing.

4.Wybieraj z kim chcesz iść na obiad

Kolacja w dużym gronie znajomych z dobrym apetytem sprawia, że łatwo można wpaść w pułapkę przejadania się. Im więcej znajomych zasiada przy stole, tym więcej ryzykujesz zjeść. Na przykład podczas kolacji dla dwojga, możesz zjeść na 35% więcej niż zwykle jesz sobie sam. Na kolacji dla 4 osób, Twoja porcja się zwiększy o 75%. To się nazywa wpływ społeczny. Dlatego jeśli chcesz schudnąć, idź na obiad z kolegami, którzy mniej jedzą niż Ty.

Richard Thaler o tym często wspomina, mówi przy tym, że reklamodawcy dobrze wiedzą o możliwościach reklamy, dlatego często używają określenia : „Ten produkt wybiera większość”.

5. Samokontrolę możesz rozwinąć w jedyny sposób – zakładając się z kimś

Od poniedziałku idę na siłownię, więcej nie skorzystam z karty kredytowej, zacznę odkładać pieniądze, przestanę jeść w Mcdonaldzie i inne takie niespełnione obietnice. Jak często obiecasz i nic poza tym nie robisz? A wydawało by się do ich realizacji potrzebujesz tylko samokontroli.

Aby jednak zacząć realizować obietnicy, Thaler poleca założyć się ze swoim bliskim przyjacielem. Tak, przynajmniej zrobili John Romalis i Dean Karlan podczas studiów. Stwierdzili, że chcą schudnąć, więc założyli się, że zrzucą 13 kilogramów w ciągu 2 miesięcy. Ten, który nie będzie przestrzegał diety, będzie zmuszony zapłacić innemu 10 tysięcy dolarów. W końcu obu z nich udało się schudnąć.

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img