Najbardziej interesujące ciekawostki związane z Wielkanocą

Reszta

Najbardziej interesujące ciekawostki związane z Wielkanocą

19 Oct 2018 13:41:2425

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Czy wiedziałeś o tym, że angielska nazwa Wielkiej Nocy (Easter) pochodzi od imienia anglosaskiej bogini wiosny – Ēostre? Z kolei Polska nazwa święta „Wielkanoc” została przejęta od Czechów. Węgierska nazwa brzmi „Husvet”, czyli „jedzenie mięsa”, które nawiązuje do zakończenia długiego postu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zapraszamy do lektury! :)

Dlaczego na Wielkanoc malujemy jajka?

Jednym z symboli wielkanocnych jest jajko – w starożytności symbol nowego życia. W Polsce zwyczaj malowania wielkanocnych jajek pojawił się najprawdopodobniej w X w., a najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii i liczą ponad 5 tys. lat. Nieco późniejsze pochodzą z Egiptu, Persji, Cesarstwa Rzymskiego i Chin. Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc zapoczątkowała Maria Magdalena. Polska legenda mówi, że kamienie, którymi ukamienowano świętego Szczepana, zamieniły się w czerwone jajka. Trudno uwierzyć, ale kiedyś jedzenie jajek w okresie Wielkanocy było zakazane przez Kościół. Zakaz ten cofnięto w XII wieku.

Najsłynniejsze jajka

Jajka Fabergé, inaczej jajka carskie, to zdecydowanie najsłynniejsze i najdroższe pisanki na świecie. W 1883 roku ówczesny car Rosji Aleksaner II Romanow z okazji świąt zlecił rosyjskiemu jubilerowi Peterowi Carlowi Fabergé wykonanie prezentu dla cesarzowej Mari Aleksandrownej. Zainspirowany tradycyjnymi rosyjskimi pisankami, Fabergé postanowił zrobić coś wyjątkowego i podarował carowi jajko! Z zewnątrz jajko miało emaliowaną, wysadzaną kamieniami półszlachetnymi i szlachetnymi skorupkę, a w nim mieścił się złoty kurczaczek i przepiękna replika Korony Imperialnej Rosji. Do dziś zachowało się 47 jaj, a w 2002 roku za jedno z jaj Fabergé zapłacono nawet 9,5 miliona dolarów!

Z kolei największe wielkanocne jajo powstało na zlecenie belgijskiego producenta czekoladek Guyliana. Nad jego stworzeniem pracowało 26 osób. Jajko mierzyło 8,32 metry, a na jego wykonanie zużyto 1950 kg. czekolady! Cały proces zajął 525 godzin czyli około 22 dni.

Zając wielkanocny

Innym symbolem Wielkiej Nocy jest legendarny towarzysz i święte zwierzę bogini Ēostre – zając wielkanocny, symbol odradzającej się przyrody, wiosny i płodności. Wielkanocny króliczek nie jest więc żadnym współczesnym wynalazkiem, a zwyczaj przynoszenia prezentów przez tego zwierza wywodzi się z niemieckiej tradycji. To właśnie niemieccy cukiernicy w 1800 roku po raz pierwszy wprowadzili do świątecznego menu jadalne, słodkie zajączki wykonane z ciasta lub cukru. W oczach dzieci wielkanocny króliczek stał się drugą, najważniejszą postacią po Świętym Mikołaju, która w wielkanocny poranek przynosi im koszyczki pełnych czekoladowych pyszności.

Zajrzyjmy do Księgi Rekordów Guinnessa. Podobnie jak w przypadku jajka, również i w przypadku króliczka artyści prześcigali się w stworzeniu największej, czekoladowej rzeźby. Rekord należy do Harry’ego Johnsona – artysty z Johannesburga. Jego czekoladowy królik mierzył 3,82 metry i ważył ponad 3 tony!

Wielkanoc – ciepłe rodzinne święto, na które tak długo czekamy! Aby Twoje święta nie były zepsute problemami finansowymi – weź pożyczkę „chwilówkę” i ciesz się chwilami z najbliższymi!

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img