Podatek od wygranej – co warto wiedzieć?

Reszta

Podatek od wygranej – co warto wiedzieć?

19 Oct 2018 13:41:2425

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Wiele osób bierze udział w różnych konkursach czy loteriach, ponieważ kusi nas świadomość zyskania pokaźnej kwoty pieniędzy. Jednak otrzymując wiadomość o wygranej, mało kto myśli o konieczności odprowadzenia podatku. W przepisach podatkowych wartość wygranej jest rozumiana jako przychód, od którego z reguły należy odprowadzić określony procent wartości tytułem daniny publicznej. W art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej u.p.d.f.) wskazano iż od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 10% wartości wygranej.

Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku, a kto zwolniony?

W sytuacji, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68, obowiązek podatkowy nie powstanie, jeśli jednorazowa wartość wygranej lub nagrody nie przekroczy kwoty 760,00 zł. Co jednak istotne, dotyczy to tylko wygranej w konkursie lub grze, która: jest organizowana, emitowana lub ogłaszana w środkach masowego przekazu – takich jak radio, telewizja, czy prasa – oraz wygranej w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług. Jeśli natomiast chodzi o wygrane z innych tytułów, odpowiedzi dostarcza nam treść art. 21 ust. 1 pkt 6a u.p.d.f., zgodnie z którym zwolnione są od podatku wygrane:

  • w grach liczbowych,
  • loteriach pieniężnych,
  • grze telebingo,
  • zakładach wzajemnych,
  • loteriach promocyjnych,
  • loteriach audioteksowych,
  • loteriach fantowych,
  • jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2.280 zł.

«Z powyższego wynika, że obowiązek zapłaty podatku od wygranej pojawia się dopiero w momencie gdy wartości poszczególnych wygranych przekroczą odpowiednią kwotę zwolnioną od podatku – w zależności od tytułu wygranej. Warto też zaznaczyć, iż podatek obliczany jest wówczas od wartości całej wygranej, a nie od nadwyżki przekraczającej kwotę zwolnienia. Opodatkowanie pieniężnej wygranej nie jest problemem, gdyż zwycięzcy wypłacana jest wartość wygranej pomniejszona już o należny z tego tytułu podatek. W przypadku wartościowych nagród rzeczowych pojawia się problem, gdyż warunkiem odbioru nagrody jest uprzednie uiszczenie należnego podatku. W przypadku osób ubogich nagroda rzeczowa może być zatem swoistym szczęściem w nieszczęściu – gdyż możemy wówczas mieć do czynienia z sytuacją, kiedy co prawda jest się zwycięzcą, ale bez możliwości odbioru nagrody z powodu niewystarczających środków na pokrycie należności podatkowej» - tak skomentowała ustawę Karolina Wąsikowska (na stronie internetowej prawodlakazdego.pl).

Milion złotych bez PIT

Zdecydowanie najwięcej szczęścia mają gracze w kasynach, ponieważ nawet milion złotych nie podlega opodatkowaniu, mogą cieszyć się całą sumą. Taki sam przywilej mają też osoby biorące udział w wideoloteriach oraz grające na automatach czy w bingo pieniężne i fantowe – wskazano w przepisach o grach i zakładach wzajemnych. Jednak warto pamiętać o organach podatkowych. Duża suma pieniędzy na rachunku bankowym może nie umknąć uwadze fiskusa, żeby uniknąć problemów w razie ewentualnej kontroli skarbowej, warto zadbać o zaświadczenie o wygranej w kasynie.

Chcesz spróbować szczęścia w Lotto? Nasi Partnerzy już przygotowali dla Ciebie najlepsze oferty pożyczek «chwilówek». Sprawdź je!

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img