Jak wyznaczać cele, aby wszystko dobrze się ułożyło?

Reszta

Jak wyznaczać cele, aby wszystko dobrze się ułożyło?

19 Oct 2018 13:41:2625

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Wszyscy chcemy czegoś, mamy plany i marzenia. Jednak badania wskazują, że daleko nie wszyscy potrafią poprawnie wyznaczać swoje cele. Właśnie dlatego przedstawiamy jedną z najbardziej użytecznych koncepcji formułowania celów: metodę SMART.

SMART jest skrótem utworzonym przez pierwsze litery słów angielskich:

S (specific) – czyli Sprecyzowany;

M (measurable) – czyli Mierzalny;

A (attainable) – czyli Atrakcyjny;

R (relevant) – czyli Realistyczny;

T (time-bounded) – czyli Terminowy.

Sprecyzowany – ten punkt mówi, że mamy jasno wiedzieć czego cel dotyczy i co chcemy osiągnąć. Cel ma być określony w sposób konkretny i jednoznaczny, nie pozostawiający miejsca na dowolność interpretacji. Cele typu "schudnąć", "przebiec maraton" są sprecyzowane. Cele "lepiej radzić sobie w pracy" bądź "zacząć uprawiać jakiś sport" nie spełniają tego kryterium, ponieważ nie mówią co konkretnie zamierzam zrobić.

Cel: kupno mieszkania.

Rb6tQPvTL5EiIrIUI9jos1mUs-68r53P.jpg

Mierzalny – dobrze określony cel powinien dawać nam możliwość sprawdzania postępów na drodze do jego realizacji. Równie ważne jest to, abyśmy mieli jasność co do tego po czym poznamy, że cel został osiągnięty. Cel " kupno dwupokojowego mieszkania w centrum miasta z garderobą" spełnia kryteria celu mierzalnego, zaś cel "kupić mieszkanie" już nie – w tym pierwszym przypadku mogę łatwo określić jakie warunki musi spełniać mieszkanie, zaś w drugim przypadku mam możliwość stwierdzenia czy osiągnąłem cel, ale nie mam możliwości śledzenia postępów w jego realizacji.

Cel: kupno dwupokojowego mieszkania w centrum miasta z garderobą.

Atrakcyjny – to punkt mówiący o źródłach motywacji do realizacji celu. Atrakcyjny cel to taki, który niesie wyzwanie, ale także jego realizacja daje nam wymierne korzyści. Określenie atrakcyjności celu to przede wszystkim odpowiedź na pytanie po co w ogóle chcę realizować taki cel? Pomocne może być tu zrobienie tabelki zysków i strat związanych z realizacją celu bądź z jego niezrealizowaniem.

Cel: wzięcie kredytu hipotecznego na kupno dwupokojowego mieszkania w centrum miasta z garderobą za 300 tysięcy złotych.

ZZBnS5fOXQfQPD76lfEOb0aCCCwYavTq.jpg

Realistyczny – czyli możliwy do osiągnięcia. Najważniejsze jest tu określenie, czy mam czas i siły (albo szerzej – zasoby) na realizację tego celu. Jeśli postanowię przebiec maraton, to potrzebuję czasu na regularne treningi, najlepiej 3-4 razy w tygodniu. Jeśli chcę spłacać miesięczną ratę w wysokości 3 tysięcy złotych, to potrzebuję zarabiać i planować swoje wydatki na tyle dobrze, aby ta suma zostawała mi na koniec miesiąca. Inaczej na planowaniu się skończy.

Cel: wzięcie kredytu hipotecznego na kupno dwupokojowego mieszkania w centrum miasta z garderobą za 300 tysięcy złotych. Wkład własny 80 tysięcy złotych, oprocentowanie nominalne 3,5%, rata miesięczna do 3 tysięcy złotych.

Terminowy – czyli z określoną datą, do jakiej chcemy zrealizować nasz cel. Ustalenie terminu, w którym chcemy zrealizować postawiony sobie cel zwiększa mobilizację do działania.

Cel: wzięcie kredytu hipotecznego na kupno dwupokojowego mieszkania w centrum miasta z garderobą za 300 tysięcy złotych. Wkład własny 80 tysięcy złotych, oprocentowanie nominalne 3,5%, rata miesięczna do 3 tysięcy złotych. Okres kredytowania 10 lat.

Szanuj swój czas, spędzaj go z najbliższymi ludźmi, a nasi Partnerzy, z najlepszymi ofertami pożyczek «chwilówek» zadbają o Twoją stabilność finansową!

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img