Ile kosztuje tatuaż w 2019 - jaka jest cena za pracę mistrza tattoo?

Reszta

Jaki jest koszt wykonania tatuażu w polsce oraz co wpływa na wynagrodzenie za pracę dla tatuatora?

11 Mar 2019 12:14:2125

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Współczesny tatuaż damski oraz męski - to nie tylko śmiała ozdoba ciała, ale dość często prawdziwe dzieło sztuki. Nie ma żadnych wątpliwości - profesjonalnie wykonany, piękny tatuaż trudno nazwać tanim lub nawet ogólnodostępnym. Jak świadczą badania przeprowadzone przez Grupę IQS w 2014 roku średnia cena tatuażu w Polsce wynosi 346 zł. Zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje zrobienie tatuażu oraz dlaczego właśnie tyle?

Aby zrozumieć, dlaczego tatuaż kosztuje tak dużo, wyjaśnijmy to, jak odbywa się wycena pracy mistrza. Przede wszystkim pod uwagę brane są charakterystyki rysunku - jego rozmiar, poziom skomplikowania. Jednak ważnym elementem wyceny jest również poziom profesjonalizmu mistrza tatuażu, jego popularność, obecność w ofercie dodatkowych usług (na przykład cover up - zakrywania starego tatuażu nowym).

Jak wybrać tatuaż?

Jak wybrać tatuaż

Zanim zdecydujesz, jakiego rodzaju tatuaż chcesz posiadać, dobrze byłoby zrozumieć, w jakim stylu będzie on wykonany. Nie jest to łatwa sprawa, gdyż istnieje sporo podobnych do siebie rodzajów tatuaży, wśród których najbardziej popularnymi są: etno, grawerowanie, gotyka, biomechanika, geometria, napisy, horror.

tatuaze na reke

Kobiety wybierając dla siebie tatuaż przede wszystkim zastanawiają się nad jego znaczeniem, ale warto też zastanowić się nad tym, jakie tatuaże obecnie ogólnie uważane są za bardziej “kobiece”. Kilka dziesięcioleci temu przedstawicielki płci pięknej oddawały przewagę skromnym i małym tatuażom, które kokieteryjnie ukrywały gdzieś pod ubraniem. Nawet mały tatuaż na ramieniu lub szyi kobiety w XX wieku mógł wywoływać dezaprobatę u otaczających ją osób. Ostatnio jednak ta sytuacja radykalnie się zmieniła. Nie budzi zdziwienia nawet wybór tatuaży w stylu horroru przez najpiękniejsze panie odwiedzające salony tatuaży. Podstawowym kryterium wyboru tatuaży przez współczesne kobiety jest ich osobiste poczucie estetyki, jak i upodobania.

powody robienia tatuazy

Przed udaniem się do salonu tatuażu warto zadać sobie kilka podstawowych pytań:

  • Dlaczego chcę zrobić sobie tatuaż?
  • Jakie moje cechy osobiste powinien pokazywać tatuaż?
  • Które z tatuaży, które noszą inni ludzi naprawdę mi się podobają?
  • Czy są jakieś unikatowe elementy, które powinny pojawić się na moim tatuażu?
  • Czy wybrany tatuaż i miejsce jego wykonania będą właściwie odebrane przez osoby z otoczenia?

Od czego zależy cena tatuażu?

cena tatuażu

Jeśli interesują Cię ceny tatuażu, musisz zwrócić się bezpośrednio do mistrza, z którym chcesz podjąć współpracę, ponieważ tylko on może przeprowadzić wycenę i dokładnie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Cały problem polega na tym, że koszt rysunku ustalany jest nie na podstawie jego rozmiaru, ale z uwzględnieniem tego, ile potrwa robienie tatuażu. Zatem na cennik dodatkowo oddziałuje stopień skomplikowania szkicu. Są jednak podstawowe kryteria, na podstawie których dokonywane jest ustalanie cenników tatuaży.

Rozmiar tatuażu

Rozmiar tatuażu

Jest to jeden z podstawowych parametrów, na podstawie którego oblicza się koszt tatuażu. Obliczenia powierzchni rysunku są tradycyjnie wykonywane w centymetrach.

Koszt dużych tatuaży jest największy, ponieważ do ich wykonania trzeba najczęściej kilka wizyt u tatuatora. Jeden seans trwa zwykle nie więcej niż 3 godziny (stawka godzinowa tatuatora w Polsce zaczyna się od 80 zł). Im bardziej skomplikowany jest rysunek i technika jego wykonania, tym więcej wizyt w salonie będzie trzeba odbyć. Najwięcej będzie kosztować tatuaż-rękaw, którego wykonanie zajmuje kilka sesji po 8 godzin. Koszt takiego dzieła sztuki w Polsce zaczyna się od 2500 zł.

Tatuaże w małym rozmiarze

Tatuaże o małych rozmiarach najlepiej jest wykonywać na nadgarstku, łydce lub szyi. Im mniejszy tatuaż, tym prostszy powinien być rysunek - gdy będzie on miał zaledwie kilka centymetrów, złożone elementy nie będą na nim widoczne. Odpowiednio decydując się na tatuaż o małych rozmiarach trzeba również jak najdokładniej podejść do wyboru szkicu. Oto lista podstawowych rodzajów małych tatuaży i ich średni przybliżony koszt:

Rozmiar

Co można narysować

Średni koszt

Wielkość monety (2-3 cm2)

Proste geometryczne kształty, hieroglify

100 zł

Rozmiar opakowania zapałek (ok. 5 cm2)

Minimalistyczne rysunki, nie obciążone kolorem i detalami

150 zł

Rozmiar opakowania papierosów (ok. 10 cm 2)

Prosty rysunek lub napis

200 zł

Zwykle najmniej kosztują tatuaże na nadgarstek - ich koszt to około 100-300 zł. Każdy kolejny drobny element graficzny będzie kosztował 30 zł.Czytaj również: Festiwale muzyczne w Polsce


Tatuaże w średnim rozmiarze

Takie tatuaże są najbardziej popularne, a najlepszymi miejscami do ich wykonania są: ramię, przedramię, łopatka, biodro. Takie rysunki powinny podkreślać pozytywne cechy sylwetki danej osoby, jej mięśnie. Odpowiednio, ostateczny rozmiar tatuażu najczęściej dobierany jest pasująco do miejscą na ciele, gdzie będzie on się znajdował. Na przykład tatuaże na udzie są z regułu większe niż na ramieniu lub przedramieniu. Koszt średnich tatuaży również zależy od ich rozmiaru.

Rozmiar

W jakich miejscach najczęściej wykonywany jest dany tatuaż

Średni koszt

Rozmiarem płyty CD (ok. 15 cm2)

Łopatki, ramiona, brzuch

250-300 zł

Rozmiar książki (ok. 20-25 cm2)

Plecy lub udo

300-450 zł

Tatuaże w dużym rozmiarze

Tatuaże o dużym rozmiarze są z reguły nie pojedynczymi obrazami, ale prawdziwymi kompozycjami, które zajmują dużą część ciała (plecy, klatkę piersiową, całe ramię (rękaw) lub nogę). Są wykonywane w trakcie w kilku sesji i wyróżniają się wysoką ceną. Przybliżony koszt pracy wynosi od 300 złotych na sesję.

WAŻNE INFORMACJE! Warto też wziąć pod uwagę, że większość salonów ustala minimalne koszty wykonania tatuażu, które wynikają, na przykład, z kosztów sprzętu i materiałów wykorzystywanych podczas pracy.

Miejsce lokalizacji salonu

Miejsce lokalizacji salonu

Najwyższy cennik na wykonanie tatuaży bez żadnych wątpliwości utrzymuje się w stolicy, ponadto, w warszawskich salonach znajdujących się w centrum miasta zapłacimy za tatuaż średnio o 10% więcej niż za tatuaż tego samego rozmiaru, kształtu i jakości, który wykonamy gdzieś w okolicach miasta.

Znaczną rolę w wycenie tatuażu odgrywa również renoma salonu. W niektórych salonach robiony jest również tak zwany makijaż permanentny. Szacowane ceny takiego rodzaju usług wyglądają następująco:

Rozmiar

Salon w wielkim mieście

Salon w małym mieście

Niewielki tatuaż (3*3 cm)

200-300 zł

150-200 zł

Kilkugodzinna sesja tatuowania

500-1000 zł

400- 800 zł

Tatuaż typu „biomechanics”

1000-3000 zł

800-2500 zł

Tatuaż typu „rękaw”

Od 2000 zł

Od 1800 zł

NIE WARTO ZAPOMINAĆ:
Nie istnieją absolutnie identyczne tatuaże i nawet, gdy mistrz będzie wykonywał rysunek na ciele dwóch ludzi na podstawie tego samego szkicu, to koszt jego pracy będzie różny. Z jakiego powodu? Identyczne ciała nie istnieją, zatem czas pracy nad tym samym tatuażem będzie indywidualny. W końcu trzeba się upewnić, że tatuaż wygląda harmonijnie, zatem proces aplikacji może być nieco inny. W związku z tym cena też będzie inna.

Poziom złożoności szkicu

Kolorowe tatuaże są często droższe. Istnieją niuanse, jak na przykład styl tatuażu: napis czy nawet kolorowa mandala będą kosztować zdecydowanie mniej, niż na przykład zrobienie realistycznego rękawa w kolorze. Istnieje wiele opcji i dlatego wymagają one indywidualnej konsultacji.

Duża liczba cieni i płynne przejścia gradientowe - są naprawdę piękne! Jednak warto pamiętać, że również mogą poważnie wpływać na cennik. Dużo kosztują przede wszystkim kolorowe tusze, zatem koszt tatuażu 3d na ręce w kolorze będzie o 100-300 zł większy, niż na przykład tatuaż 3d wykonany w czerni.

Styl wykonania tatuażu również oddziałuje na jego koszt. Na przykład najdroższy jest styl kolorowego realizmu. Dodatkowo koszt tatuażu również zależy od stopnia detalizacji rysunku - im jest on większy, tym więcej trzeba zapłacić za pracę mistrza tatuażu.

NIE WARTO ZAPOMINAĆ:
Miejsce, w którym będzie wykonany tatuaż również ma znaczenie. Wykonanie tatuowania na plecach jest o wiele łatwiejsze niż na przykład na ramieniu lub nodze, ponieważ ręce i nogi mają nierówną (zaokrągloną) powierzchnię.

Ile kosztuje projekt tatuażu?

Wielu klientów salonów tatuaży marzy o niepowtarzalnym rysunku podkreślającym ich indywidualność i osobliwości charakteru. Owszem, jeśli masz talent grafika, możesz przygotować szkic rysunku wcześniej, a podczas wizyty u tatuatora tylko go dopracować. Jednak najczęściej klienci tylko opowiadają o tym, co chcą zobaczyć na swoim ciele, a mistrz tatuażu dobiera odpowiednie rozwiązania. Szkic - to dodatkowe źródło wydatków, a jego koszt zależy od poziomu skomplikowania i rozmiarów.

Ile kosztuje tatuaż wykonany w studio i u mistrza tatuażu w domu?

W 2019 roku koszt najprostszego tatuażu wykonanego na ręce w przeciętnym salonie będzie wynosił 150-200 zł. Z kolei tatuaż na rękę o tym samym kształcie, ale zrobiony przez rezydenta lub tatuatora freelancera będzie kosztował już 60-100 zł.

Ile kosztuje proces gojenia tatuażu

Nawet tatuaż wykonany przez najlepszych mistrzów - to uszkodzenie górnej warstwy skóry. Warto zatem szczególnie zaopiekować się procesem gojenia tego zadrapania, wykorzystując w tym celu zalecane przez specjalistów efektywne, a jednocześnie bezpieczne środki.

NIE WARTO ZAPOMINAĆ:
Jakość zagojonego tatuażu w 50% zależy od umiejętności osoby, która go wykonuje, a w 50% od kuracji po seansie, w tym od jakości wybieranych środków do pielęgnacji. Profesjonalni tatuażyści często doradzają klientom środki odpowiadające rodzajowi wykonanego rysunku oraz typowi skóry, mydło, jak i środki kosmetyczne wybranych producentów.

Wydatki na środki pielęgnujące na czas gojenia tatuażu wyglądają mniej więcej w następujący sposób:

ŚRODKI PIELĘGNUJĄCE

KOSZT

Krem do tatuażu (30 ml) bez filtru

ok. 20 zł

Krem do tatuażu (30 ml) z filtrem

ok. 50 zł

Masło do tatuażu

ok. 30 zł

Maść Reprintic

od 15 zł

Opatrunek foliowy Suprasorb F

od 20 zł

Krem z wysokim filtrem SPF (50 lub 60)

od 40 zł

Dodatkowo co kilka lat trzeba dokonywać odnowienia tatuażu. Częstotliwość dokonania tej procedury będzie zależeć zarówno od tego, czy skóra w trakcie gojenia będzie poprawnie pielęgnowana, jak i od osobliwości funkcjonowania Twojego organizmu. Ponadto trwałość tatuażu zależy od miejsca, w którym został wykonany. Odpowiednio, koszt tatuażu na nadgarstku ostatecznie będzie mniejszy niż na przykład rysunki na palcach, dłoniach lub stopach, gdzie skóra pracuje dosyć mocno. Alternatywą robienia tatuażu w dobrej cenie na nadgarstku może stać się wykonanie rysunku na klatce piersiowej, barkach lub bicepsach, które również dobrze utrzymują tusz. Z kolei nawet mały tatuaż wykonany na poduszkach stóp albo wnętrzach dłoni w końcu będzie kosztować dość sporo, gdyż będzie potrzebował odnowy prawie co rok, a cena odnowienia tatuażu jest prawie taka sama, jak cena wykonania nowego rysunku.

Nie warto oszczędzać na tatuażu, ale można wziąć pod uwagę opcję zniżek. Na przykład, niektórzy mistrzowie zmniejszają cenę dużych obrazów, zwłaszcza jeśli sam szkic jest przedmiotem zainteresowania tatuażysty. Ponadto system rabatów jest również dostępny dla stałych klientów, dlatego lepiej jest zaktualizować stary rysunek lub wypełnić nowy tym samym wzorem.


Czytaj również: Ile kosztuje rozwód


Jak widzicie, wykonanie tatuażu jest dość skomplikowaną i czasochłonną procedurą kosmetyczną. Gdy jednak zdecydujesz się na dokonanie radykalnych zmian swojego wyglądu - nie oszczędzaj. Owszem, minimalny koszt tatuażu w Polsce może wynosić nawet 50 zł, ale lepiej jednak wybrać salon, w którym pracują prawdziwi specjaliści i, chociaż w tym przypadku zapłacisz sporo, na pewno będziesz zadowolony z rezultatu, gdyż taki tatuaż maksymalnie podkreśli twoją indywidualność.

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img