Jak zarządzać pieniędzmi teraz, aby nie zabrakło ich nam na starość: pięć podstawowych zasad

Reszta

Jak zarządzać pieniędzmi teraz, aby nie zabrakło ich nam na starość: pięć podstawowych zasad.

19 Oct 2018 13:41:2525

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Zasada nr 1: jeśli wziąłeś dużo kredytów i pożyczek - najpierw spłać najdroższe

Słynny ekspert z dziedziny finansów - Dave Ramsey - poleca przy dużej ilości długów trzymać się strategii tak zwanej "śnieżki". Ekspert uważa, że w pierwszej kolejności warto spłacić nie najstarsze pożyczki, a właśnie te, z których naliczane są najwyższe odsetki. Trzymając się tej strategii, zmniejszymy kwotę odsetek.

Zasada nr 2: Określ swoje cele finansowe

Cieszenie się z tego co mamy to ważna umiejętność, jednak warto pamiętać, że swoją przyszłość należy planować. Brak konkretnych celów i wiara w dostatnie życie w przyszłości nie pomogą nam uzbierać na godną starość. Strona FinRada.pl radzi swoim użytkownikom co roku określać sobie jasne cele i priorytety finansowe oraz monitorować osiągniemęte postępy, na przykład:

- «co miesiąc odłóż 10% swojego wynagrodzenia»,

- «osiągnij procentowy stosunek 80% / 100% dochodów i wydatków»,

- «przeanalizuj ile pieniędzy wydajesz na papierosy i alkohol oraz postaraj się zredukować te wydatki»,

- «zwiększ swoją pensję o 25% do końca roku».

Jasno określone cele pomogą Ci stworzyć stabilność finansową.

Zasada nr 3: Inwestuj!

Jedną z głównych zasad ludzi odnoszących sukces w biznesie jest wydawanie pieniędzy z aktywów, a nie z pasywów. Rozważmy jednak przykład: chcemy wyjechać zagranicę. Większość z nas będzie oszczędzać pieniądze na wycieczkę ze swojej pensji. Pieniądze będą po prostu leżeć w domu lub w banku – to właśnie są pasywa. Ludzie sukcesu tworzą aktywa, które przynoszą im dochód: odkładając pewną część pensji na depozyt, inwestują pieniądze w tworzenie własnych firm.

Zasada nr 4: Pilnuj swoich dochodów i wydatków

Najłatwiej jest kontrolować swoje wydatki kiedy je zapisujemy. Pomaga to ustalić, dokąd «uciekają» nam pieniądze i pozbyć się niepotrzebnych wydatków. Bardzo przydatne jest zoptymalizowanie budżetu na miesiąc i określenie konkretnej kwoty dla każdej kategorii wydatków, na przykład żywność - 40% wynagrodzenia, rozrywka - nie więcej niż 10%, oszczędności na czarny dzień - 10 % itd.

Zasada nr 5: Zarabiaj tyle, ile Twoja praca naprawdę jest warta

To wielki problem dla wielu sumiennych pracowników. Ciężko pracują, ale ich dochody nie są większe niż u osób, które pracują mniej, za to potrafią wynegocjować swoją pensję. Bardzo ważną kwestią jest analiza poziomu wynagrodzeń w twoim zawodzie i żądanie podwyżki, jeśli stawki na rynku pracy rosną.

Szanuj swój czas, spędzaj go z najbliższymi ludźmi, a nasi Partnerzy, z najlepszymi ofertami pożyczek «chwilówek» zadbają o Twoją stabilność finansową – decyzję otrzymasz w kilka minut!

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img