Jak zaoszczędzić na zakupach spożywczych?
Statystyczna polska rodzina wydaje na produkty żywnościowe największą część budżetu. Każdy z nas jednak stara się znaleźć złoty środek pomiędzy oszczędzaniem na jedzeniu a zdrowym odżywianiem.
Żeby portfel przestał być pusty po każdych niedzielnych zakupach w supermarkecie, wystarczy przestrzegać kilku nieskomplikowanych zasad, dzięki którym nie wydasz na żywność dużo pieniędzy, a jednocześnie ograniczenia nie będą dla Ciebie zbyt odczuwalne.
Główne zasady oszczędzania na żywności:
Wzrost cen na poszczególne produkty żywnościowe, potrzeba większych inwestycji (np. zakup samochodu), a nawet planowanie wakacji często powoduje, że chcemy zaoszczędzić na naszych codziennych wydatkach, jednak nie wiemy od czego zacząć. Najbardziej skuteczne metody na obniżenie wydatków na jedzenia są następne:
- samodzielne gotowanie posiłków w domu – odmowa od półfabrykatów, a także codziennych obiadów w restauracjach może skrócić wydatki na jedzenie co najmniej o 5-10%. Kawę i herbatę też można przyrządzić w domu.
- zakupy na bazarach – ceny na poszczególne produkty w supermarkecie mogą być od 5 do 15% droższe, niż na bazarze. Poza tym zawsze masz możliwość spróbowania owoców i warzyw przed ich zakupem, co pomoże uniknąć zakupu zepsutych i nieświeżych produktów.
- śledzenie promocji w poszczególnych supermarketach.
- hurtowy zakup poszczególnych produktów – nie dotyczy żywności szybko psującej się.
- kupuj tyle, ile potrzebujesz – nawet jeżeli cena na mleko czy jogurt jest bardziej korzystna dla większych objętości, warto zakupić tylko tyle, ile zdążysz spożyć przed zakończeniem terminu przydatności.
Jak przestać kupować impulsywnie?
Bardzo często powodem większych wydatków na jedzenie staje się zakup niepotrzebnych lub zbędnych produktów. Żeby nie robić zakupów impulsywnie należy:
- złożyć menu na tydzień, później sprawdzić których produktów Ci brakuje dla przygotowania każdego z posiłków, wpisanych w menu.
- brać ze sobą gotówkę – jeżeli weźmiesz do sklepu ograniczoną kwotę pieniędzy, to na pewno nie wydasz więcej – kartę kredytową najlepiej zostawić w domu.
- napisać listę zakupów – dobrze przemyśleć i zapisać w niej tylko te żywności, które rzeczywiście potrzebujesz w najbliższym czasie, warto też konkretyzować każdy punkt, wpisując też objętość czy wagę produktów.
- nie iść do sklepu na pusty żołądek;
W sklepach zniżki, a nie Ty masz pieniędzy?
Zawsze lepiej zakupić poszczególne towary w obniżonej cenie. Nawet jeżeli masz lukę budżetową, a nie chcesz przegapić okazji żeby skorzystać z rabatów – można wziąć pożyczkę krótkoterminową. Proces wnioskowania nie zajmie Ci więcej, niż 5 minut, jeżeli skorzystasz z porównywarki finansowej Finrada.pl. Serwis szybko odnajdzie najbardziej odpowiednią dla Ciebie ofertę – wszystko, czego potrzebujesz to smartfon i połączenie z Internetem.
Najlepsza oferta kredytowa na październik