Jak zadbać o swój budżet?

Reszta

Jak zadbać o swój budżet?

19 Oct 2018 13:41:2425

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Aby mieć stabilność finansową, wcale nie musisz zarabiać miliony. Czasami wystarczy opracować prosty, ale skuteczny plan wydatków w budżecie.

Pierwsze co masz zrobić przed planowaniem budżetu, to masz zrozumieć, że oszczędzanie wcale nie oznacza, że jesteś skąpy i odmawiasz sobie we wszystkim w tym życiu. Często jest tak, że chcesz kupić samochód lub dom za miastem i masz jedyny postawiony cel na realizację tego marzenia.

Pilnuj swoje dochody i wydatki

Polecamy stworzyć plan dochodów i wydatków chociażby na jeden miesiąc, wtedy już na następny miesiąc będziesz wiedział, ile wydajesz w porównaniu do tego, ile zarabiasz. Podziel swoje wydatki według zaproponowanego planu:

- rachunki, media

- zakupy spożywcze

- codzienne wydatki, np. Bilet przejazdowy

- niezaplanowane wydatki

- rozrywka, np. Pójście do kina, wypad na miasto, kolacja w restauracji

Po tym, jak dostaniesz wypłatę, wypisz sobie, na co chcesz i musisz ją wydać. Surowo przytrzymuj się planu swoich wydatków. Jeśli pod koniec miesiąca Ci nie zostało w kieszeni nic, to znaczy, że za dużo wydajesz i w ogóle nie umiesz zaoszczędzać. Jeśli pod koniec miesiąca zostało Ci trochę gotówki, odłóż ją na podróże.

Zmień podejście do pieniędzy

Zacznij analizować swoją sytuację finansową od wydatków na zakupy spożywcze. Przed pójściem do sklepu, sprawdź lodówkę i co w środku jej masz. Teraz uwaga: zrób listę zakupów i przytrzymuj się ściśle tej listy. Za pomocą takiego planowania będziesz mógł kontrolować, ile wydajesz i czy warto zacząć zaoszczędzać.

Potrzebujesz nowe buty lub spodnie? Może poczekasz do wyprzedaży? Czasami naprawdę można zaoszczędzić nawet do 70% Twoich kosztów! Potrzebujesz nową suszarkę do włosów czy praska Ci się zepsuła? Pamiętaj, nie musisz kupować model z zeszłego miesiąca, czasami możesz kupić rzecz z zeszłego roku, a będzie taki sam, lecz cenowo o 40% taniej.

Jak jesteś już miesiąc po wykonaniu tego planu, możesz lepiej się przyjrzeć, być może naraz się okaże, że kupujesz wiele niepotrzebnych rzeczy i tym samym wyrzucasz pieniądze w błoto.

Co może pomóc Ci w prowadzeniu własnego budżetu? Zacznij spisywać sobie absolutnie wszystkie wydatki, nawet co do grosza. W dobie, gdy każdy obok siebie ma smartfona nie jest to takie trudne! Zainstaluj sobie aplikację, by ułatwić pilnowania budżetu. Wystarczy, że poświęcisz na wypisywanie wydatków 10 minut dziennie, a już będziesz się orientował, na co i ile wydajesz.

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img