Black Friday 2018

Reszta

Black Friday 2018

5 Dec 2018 10:10:4825

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Masz w planach duże zakupy, a może lubisz spędzać czas wyszukując niedrogie i niezwykłe „perły” podczas trwania promocji? Wówczas powinieneś wiedzieć czym dokładnie jest Czarny Piątek 2018, jakie sklepy zaoferują Ci największe rabaty oraz przygotują inne atrakcje. Stworzyliśmy pomocny artykuł, po przeczytaniu którego nie tylko będziesz dokładnie znał odpowiedź na pytanie kiedy jest Black Friday, ale będziesz mógł również poprawnie przygotować się do zakupów w tym dniu oraz zaoszczędzić przyzwoitą kwotę.

Czarny Piątek – od historii do współczesności

Z pewnością słyszałeś już o Czarnym Piątku dużo i nie jest to niczym dziwnym. Ten dzień jest głównym świętem kupujących w Stanach Zjednoczonych, otwiera on serię świątecznych wyprzedaży. W tym dniu, który zgodnie z amerykańską tradycją ma miejsce tuż po Święcie Dziękczynienia, większość dużych sklepów organizuje wyprzedaż towarów ze zniżką nawet 70%. Zatem dla niektórych jest to okazja, by w końcu kupić coś drogiego i długo pożądanego. Inni z kolei korzystają z szansy na zarobienie dodatkowych pieniędzy, kupując coś przy dużym rabacie, a następnie odsprzedając z zyskiem na aukcji w serwisie eBay lub podobnym do niego. Po trzecie – dla wielu ludzi na całym świecie jest to szansa na zakup prezentów na Boże Narodzenie i Nowy Rok dla rodziny oraz przyjaciół. Cóż, dla większości jest to po prostu dobra okazja, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy nawet na najzwyklejszych zakupach.

Jak pojawiła się tradycja czarnych piątków?

Dzisiaj nikt nie może dokładnie wytłumaczyć skąd wzięła się tak specyficzna nazwa tego dnia. Jedna z teorii mówi, że w piątek po Święcie Dziękczynienia plantatorzy i właściciele niewolników zorganizowali sprzedaż czarnych niewolników.

Zgodnie z drugą teorią ta nazwa nie ma nic wspólnego ze współczesnym „świętem rabatów”. W sierpniu 1869 roku będący kierownikami amerykańskich linii kolejowych Erie Railroad Jay Gould oraz James Fisk postanowili znaleźć sposób na podniesienie opłaty za przewozy. W tym celu opracowano złożoną i wieloetapową operację. Przedsiębiorcy zaczęli skup złota, mając nadzieję, że ich działania podniosą cenę na ziarno, a następnie - na usługi kolejowe. Gould zainwestował 7 milionów dolarów w tę operację, która spowodowała, że już w pierwszym dniu cena złota wzrosła prawie o 40%. Prawdopodobnie ten pomysł mógłby naprawdę doprowadzić do pożądanego skutku, ale państwo opanowało sytuację i ceny złota spadły w jednym dniu, który otrzymał nazwę czarnego piątku.

Według jeszcze jednej, najbardziej prawdopodobnej teorii, sama nazwa „Black Friday” pojawiła się dopiero w 1966 roku, kiedy to w piątek po Dniu Dziękczynienia mieszkańcy Filadelfii tak aktywnie dokonywali zakupów, że na drogach w mieście utworzyły się prawdziwe korki. Wiązały się one ze spóźnieniami do pracy, natomiast miasto wymagało sprzątania aż kilka dni po tym wydarzeniu. Zwyczaj przedświątecznych wyprzedaży po Dniu Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych zaczęto obchodzić jeszcze w XIX wieku. Zatem o co chodzi z Black Friday? Do momentu pojawienia się zjawiska „Czarnego Piątku” przygotowania do święta Bożego Narodzenia zaczynały się dwa tygodnie przed jego początkiem, co powodowało znaczne natłoki w sklepach. Wymyślono zatem okres przedświątecznych zakupów rozciągając go na cały miesiąc, co pozwalało sprzedawać dwa razy więcej towarów.

Black Friday dzisiaj

Dla zwykłych Amerykanów Czarny Piątek rozpoczyna się w czwartkowy wieczór. Wiele sklepów otwiera swoje drzwi tego dnia wcześnie rano. W związku z tym wielu chętnych, aby trafić na najlepsze promocje Black Friday po prostu nie kładzie się spać lub bardzo wcześnie kładzie się do łóżka, tak by być na miejscu o godzinie 2-3. Sklepy otwierają się tego dnia bardzo wcześnie, a kolejka zaczyna się niemal od północy, aby móc zagwarantować sobie czas na kupienie rzeczy przy największych zniżkach. Ponadto, sporo sklepów w USA, aby przyciągnąć jeszcze więcej ludzi, dla pierwszych 100, 200 czy nawet 500 klientów oferuje rabaty w wymiarze obniżki nawet 90% od początkowej ceny towaru. Zwykle o szóstej rano w sklepach nie ma już prawie żadnej rzeczy, natomiast do kas ustawiają się kilkusetmetrowe kolejki. Oto charakterystyka osób korzystających z rabatowych ofert:

 • - 67% z nich to kobiety;
 • - Średni wiek uczestniczących w zakupach to 27 lat;
 • - 33% kupujących uważa, że podczas Black Monday oferty są lepsze niż podczas Black Friday;
 • - 17% klientów kupuje większość bożonarodzeniowych zakupów w czasie listopadowej wyprzedaży.

Poniższa tabela pozwala porównać zakupy, których dokonują przeciętni Amerykanie w Dniu Dziękczynienia, podczas Czarnego Piątku oraz Cyber Poniedziałku.

5c0793456bcf3.jpg

5 ciekawych faktów na temat Czarnego Piątku

Fakt 1

Największa kolejka w dniu „Czarnego Piątku” utworzyła się w USA i zgromadziła ponad 3000 osób, jej długość sięgnęła kilku kilometrów. Ogólnie rzecz biorąc, każdego roku liczba kupujących w Czarny Piątek wynosi około 150 milionów ludzi, którzy wydają średnio na osobę 300 dolarów.

Fakt 2

Od 2006 roku w pogoni za dużymi zniżkami zostało rannych 98 osób, natomiast 7 osób zginęło. Amerykanie utworzyli licznik odwiedzin liczący liczbę ofiar podczas Czarnego Piątku. Większość pracowników w halach sprzedaży źle znosi ten okres. Odnotowano przypadki strzelaniny, użycia naboi gazowych oraz setek walk.

Fakt 3

Zaczynając od 2015 roku liczba sprzedaży w Stanach Zjednoczonych dokonywanych w dniu Czarnego Piątku obniżyła się o 12% w odniesieniu do 2014 roku. Jest to powiązane z tym, że coraz więcej klientów oddaje przewagę zakupom online. Spowodowało to też pojawienie się dużych rabatów nie tylko w rzeczywistej przestrzeni sklepów, ale również w sklepach internetowych.

Fakt 4

Wydawałoby się, że Black Friday przeceny nie są powodem do świętowania, ale chociaż ten dzień nie jest oficjalnie wolnym w USA, wielu Amerykanów bierze w nim urlop, aby mieć możliwość dokonywania korzystnych zakupów.

Fakt 5

Wraz z rozwojem technologii innowacyjnych, dla ludzi zaczęły być interesujące nie tylko promocje Czarny Piątek, ale również możliwość zakupu towarów ze zniżką przez Internet. Tak pojawiło się zjawisko „Cyber Poniedziałku”.

Tradycje Czarnego Piątku w Polsce

Polska już dawno przejęła zwyczaj organizacji Czarnych Piątków, które stają się jednym z ulubionych dni zakupowych. Tradycyjnie wymiennie z nazwą „Czarny Piątek” używane jest określenie Black Friday Polska.

Zgodnie z doświadczeniem z poprzednich lat, liczba chętnych na skorzystanie z niewiarygodnych rabatów jest coraz większa. Niemniej jednak, jak pokazały badania przeprowadzone w 2017 roku tylko 34% respondentów posiada dokładne informacje o takim wydarzeniu, a liczba osób, które nie robiły zakupów w tym dniu w 2016 roku wynosiła 86%. W 2017 roku jednak ich liczba nieco zmniejszyła się i z rabatów nie skorzystało tylko 61% respondentów.

W dniu Czarnego Piątku respondenci najczęściej kupują ubrania i buty (46%), smartfony oraz tablety (37%), artykuły gospodarstwa domowego (31%).

Kiedy obchodzony jest Czarny Piątek?

W 2018 roku słynny Dzień Rabatowy przypada na 23 listopada (w 2017 roku odbył się on 27 listopada). W tym dniu, najprawdopodobniej jak to bywało w zeszłych latach, sklepy oraz centra handlowe przedłużą godziny swojej pracy, ponieważ odwiedzających, jak nietrudno zgadnąć, jest bardzo dużo. Niezwykle często sklepy nie ograniczają wyprzedaży do jednego dnia, a zatem trwają one nie tylko w piątek, ale również w weekend. Dlatego na pytanie ile trwa Black Friday w tym roku, możemy dokładnie odpowiedzieć, że będą to 3 dni - od 23 do 25 listopada włącznie.

W 2019 roku Czarny Weekend rozpocznie się w piątek, 29 listopada.

Black Friday 2018: gdzie udać się na zakupy w Polsce?

Święto niskich cen odbywa się zarówno w dużych polskich galeriach, jak i niewielkich sklepach branżowych (chociaż te ostatnie najczęściej oferują rabaty w granicach 30-40% od ceny początkowej).

Z roku na roku oferta polskich sklepów staje się coraz bardziej atrakcyjna, a zatem w dniu Black Friday kosmetyki znanych marek mogą kosztować nie paręset, a tylko kilkadziesiąt złotych, a kupione podczas Black Friday smartfony często kosztują tylko połowę swojej stałej ceny.

5c0795da6eb84.jpg


Czarny Piątek w Polsce – to wydarzenie, które jest wspierane przez zdecydowaną większość marek funkcjonujących na krajowym rynku, zarówno tych zagranicznych, jak i lokalnych. Na przykład marki takie, jak: Ziaja, Sylveco, Gino Rossi czy Paese oferują znaczne zniżki w swoich firmowych sklepach, ponadto ich produkty można kupić w obniżonej cenie w takich sieciowych sklepach, jak: Auchan, Tesco czy Piotr i Paweł, które również corocznie dołączają do tradycji Black Friday.

Black Friday w Polsce 2017 - fakty:

 • - Osoby, które odwiedziły sklepy już w pierwszej godzinie od momentu ich otwarcia – 1,4 mln;
 • - Średnie wydatki w przeliczeniu na osobę – 645 złotych
 • - Ogólna kwota, którą zarobiły sklepy Black Friday – 98,4 mln zł.

Według prognoz w tym roku lista sklepów Black Friday będzie o wiele szersza, Polacy tradycyjnie będą kupować ubrania, sprzęt agd oraz elektronikę. Prognozuje się również, że dobre rabaty zaoferują też sklepy z kosmetykami (Rossman, Hebe, Natura). Nie warto zapominać także o tym, że słynny ze swoich zniżek sklep z obuwiem CCC Black Friday wykorzysta, aby dodatkowo zwiększyć swoje zyski.

Rzeczywiście Black Friday Warszawa będzie ciekawym i zapominającym się wydarzeniem, ponieważ w tym dniu dla osób odwiedzających sklepy będą dostępne nie tylko liczne rabaty, ale również będą one mieć możliwość udziału w różnych konkursach, zabawach oraz występach muzycznych. Niemniej jednak nawet w małych polskich miejscowościach klienci będa mogli skorzystać z oferty promocyjnej, na przykład z akcji, które już tradycyjnie przygotuje na Czarny Piątek Biedronka.

Niektóre sklepy nie czekają na konkretne dni na końcu listopada, by zaoferować swoim klientom tańsze towary. Mianowicie:

 • Od początku listopada w Media Expert sprzedawane są towary w atrakcyjnych cenach, w ramach tzw. „Black Weeks”;
 • Sklep internetowy answear.com prowadzi akcje „Black November”, oferując ceny obniżone nawet o 50%;
 • W każdy listopadowy weekend obowiązują zniżki w Carrefourze (zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych).
  • - Wyprzedaży całego asortymentu;
  • - Udzielenie zniżek na zakupy za określoną kwotę;
  • - Sprzedaż po obniżonej cenie specjalnych limitowanych edycji towarów itd.

W trakcie Black Friday Empik i niektóre inne polskie sklepy oferują swoim klientom specjalne limitowane oferty, warto również sięgnąć do Zalando - Czarny Piątek to czas sprzedaży rzeczy unikatowych oraz dostępnych w ograniczonej ilości.

Warto pamiętać, że w przedświąteczne dni zniżki oferują nie tylko sklepy, ale też na przykład biura podróży, hotele, prywatni przewoźnicy. Dlatego ten czas jest świetną okazją dla wczesnej organizacji urlopu, majówki lub ciekawego weekendu.
Zniżki w sklepach internetowych podczas Czarnego Piątk

Sporo polskich sklepów internetowych oferuje dobre zniżki już jednocześnie ze sklepami tradycyjnymi, ale od 2005 roku zapoczątkowano tradycję tak zwanych Cyber Poniedziałków – pierwszych poniedziałków po czarnym piątku, kiedy to startują wyprzedaży online. W 2018 roku ten dzień wypada 26 listopada. Podczas Black Friday sklepy internetowe są już gotowe do obsługi setek, a nawet tysięcy klientów. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych z nich.

Sklepy internetowe stosują różne formy akcji rabatowych, najbardziej popularnymi z nich są:

Zalecenia dla kupujących w dniu Black Friday Polska

Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w dokonywaniu zakupów w dniu Czarnego Piątku nie ma nic skomplikowanego, warto jednak przygotować się wcześniej do tego dnia. Pomoże to nie tylko dodatkowo zaoszczędzić, ale również kupić naprawdę niezbędne rzeczy. Oto 10 zaleceń pochodzących od prawdziwych zakupoholików, które na pewno ułatwią Ci życie:

1. Zdecyduj z wyprzedzeniem, co planujesz kupić. Sporządź dokładną listę zakupów, wpisując na nią nie tylko pożądane artykuły, ale również ich podstawowe parametry, kolor, wagę itd.;

2. Dokładnie ustal kwotę, którą planujesz wydać i pod żadnym warunkiem nie bierz ze sobą do sklepu więcej pieniędzy;

3. Nie zapominaj o kartach dyskontowych oraz kartach stałego klienta – pomogą one dodatkowo zaoszczędzić;

4. Zaczynaj zakupy w sklepach znajdujących się na górnych piętrach – w pierwszych godzinach otwarcia sklepów natłok w nich będzie mniejszy niż na parterze, natomiast później będziesz mógł kupić wszystko, czego

potrzebujesz na dolnych piętrach, podczas gdy inni kupujący przemieszczą się na górę;

5. Wcześniej zastanów się nad tym, jak przetransportujesz kupione rzeczy do domu – na przykład gdy zdecydujesz się kupić gabarytowe agd Black Friday oszczędzając na nim naprawdę przyzwoite pieniądze;

6. Weź ze sobą nie tylko karty bankowe, ale również gotówkę – w ten sposób nie zaskoczą Cię żadne problemy w postaci niedziałających terminali lub odwrotnie braku reszty u kasjera;

7. Warto wcześniej odwiedzić sklep, w którym planuje się dokonanie zakupów w dniu Czarnego Piątku – pozwoli to wybrać potrzebne rzeczy oraz zapoznać się z ich ceną początkową. Jeśli planujesz dokonanie sporej liczby zakupów, najlepiej wcześniej sporządź schemat ich ulokowania;

8. Nie warto jednak dokładnie skupiać się na swoich planach – w dniu rabatów warto też dostosowywać się do sytuacji i nie tracić pojawiających się szans na zakup dobrej rzeczy;

9. Nie warto udawać się na zakupy z dziećmi, natomiast idealnym rozwiązaniem będzie towarzystwo dobrej, lubiącej zakupy koleżanki;

10. Ubierz się poprawnie. Gdy interesują Cię przede wszystkim odbywające się w dniu Black Friday promocje na ubrania – najlepszą opcją będą spodnie i sweter, które będzie można szybko zdjąć, by przymierzyć interesujące rzeczy.

Otóż, dzień Czarnego Piątku otwierający maraton świątecznych rabatów – to nie tylko świetna okazja na zakup rzeczy w atrakcyjnie niskich cenach, ale również możliwość spędzenia świetnego czasu w gronie takich samych wielbicieli promocji i rabatów, dołączenia do ciekawej tradycji o już ponad 100-letniej historii oraz zaoszczędzenia sporej kwoty pieniędzy, które pozostaną u Ciebie w portfelu.

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img