Atomowe elektrownie w Polsce, już za kilka lat?

Reszta

Atomowe elektrownie w Polsce, już za kilka lat?

19 Oct 2018 13:41:2325

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Polski rząd, ma zaplanowane wybudowanie pierwszego małego rektora atomowego, dla zastosowań przemysłowych. Czy da się to zrobić, tak szybko? Czy będzie to korzystne, dla państwa? Co mówią eksperci na ten temat? Przeanalizujmy tą sprawę. Zaczynamy!

„Plan Morawieckiego”

We wtorek, wicepremier Polski Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej skomentował sytuację, na temat przyszłości atomu: -„ Nie jest to zbyt dobra chwila, żeby dzisiaj podjąć jakąś decyzję o budowaniu atomowych elektrowni, na terenie Polski w konkretnym miejscu. Nie ma to w ogóle żadnego związku z planami, dotyczącymi małych reaktorów. Według strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, nie ma znaczenia jak będzie wyglądać sytuacja z wybudowaniem atomowych elektrowni, ale program małych reaktorów powinien być, zrealizowany już do 2020 roku”!

Małe reaktory w przemyśle chemicznym.

Jest to odległa przyszłość. Już od lat, w Stanach Zjednoczonych są wykorzystywane małe reaktory. Tam są, wybudowane wyłącznie w wojskowych celach. My mamy inny pomysł na ich zastosowanie, reaktory będą produkować ciepło dla chemicznego przemysłu państwa. Taki reaktor będzie w stanie wytwarzać bardzo wysokie temperatury, do ponad 100 stopni Celsjusza, można to świetnie wykorzystywać w przemyśle chemicznym. Teraz używa się do tego dużo gazu, bo nie mamy innej opcji. Problem polega na tym, że jest to bardzo kosztowne, powinniśmy to jak najszybciej zmienić….

– powiedział Krzysztof Rzymkowski.

Problem : czas i protesty

Wiadome jest, że do realizacji takiego procesu trzeba będzie przejść przez wiele przeszkód. Pierwszy problem, z którym się spotka rząd, będzie czas. Problem polega na tym, że małe reaktory, są jeszcze na poziomie próbowania. Najbardziej zaawsowanymi są Chiny, ale Polskie Centrum Badań Jądrowych chce podjąć współpracę z Brytanią. Kolejnym problem są – protesty. Im więcej elektrowni, tym więcej protestów. Takie elektrociepłownie, małe elektrowni powinny być budowane obok dużych przemysłowych instytucji, a one, wiadomo, są zlokalizowane blisko miast. Protesty, które były związane wcześniej z próbą wybudowania pierwszych atomowych elektrowni pokazują, że społeczeństwo na pewno może reagować negatywnie. Według prawa, takie inwestycje powinny być już dobrze sprawdzone i zbadane w praktyce jądrowych reaktorów.

Protesty związane z próbami wybudowania pierwszej elektrowni atomowej w Polsce pokazują, jak bardzo te inwestycje mogłyby rozgrzać lokalne społeczności. By obawy były jak najmniejsze, nasze prawo przewiduje, że w inwestycjach tego typu dopuszcza się tylko budowę dobrze już przetestowanych i sprawdzonych w praktyce reaktorów jądrowych. Muszą już od lat działać i mieć dobrą historię eksploatacji. Na razie, takie warunki dotyczą tylko reaktorów generacji 3 i 3+, a małych reaktorów, niestety nie dotyczy. Naukowcy Polskiego Narodowego Centrum Badań Jądrowych są sceptyczni. Według ich raportu, na prawdę jest to dobry krok dla Polskiej ekonomii, ale nie wcześniej jak za jakieś 10-15 lat. Rząd planuje zrobić to szybciej. Czy pomysł powstania elektrowni dojdzie do skutku ? Czekamy, jak rozwinie się ta sytuacja...

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img