Prognozy finansowe na 2018 rok

Reszta

Prognozy finansowe na 2018 rok

19 Oct 2018 13:41:2425

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Nowy rok zawsze przynosi ze sobą nowe ustawy, ceny i kłopoty, których możemy się nie spodziewać . Co przyniesie nam nowy 2018 rok i do czego najlepiej przygotować się zawczasu? O tym wszystkim w naszej prognozie finansowej, zapraszamy do lektury!

Kredyty hipoteczne

W 2018 roku wkład własny nie ulegnie podwyższeniu (od 2017 roku wkład własny stanowi 20%), a stopa procentowa, ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej, była w 2008 roku 4-krotnie wyższa niż teraz - te fakty zdecydowanie zachęcają nas do wzięcia kredytu hipotecznego.
Stabilna sytuacja na rynku finansowym tworzy dużą ofertę dostępnych tanich kredytów hipotecznych. Najniższa w historii stopa procentowa powoduje duży popyt na kredyty, a więc i zachęca Polaków na kupno nowej nieruchomości. Opłaca się zainwestować w zakup mieszkania specjalnie na wynajem, zamiast odkładać oszczędności na lokaty czy kupować obligacje.
Możemy zaobserwować, że wynajem mieszkań trzyma się na niezmiennym, stabilnym poziomie i staje się coraz bardziej atrakcyjny i opłacalny w stosunku do innych form lokowania kapitału. Od 2013 roku rynek inwestycji wiele się nie zmienił, dlatego może właśnie teraz nadszedł czas, kiedy warto kupić drugie mieszkanie, które samo będzie na siebie zarabiało?

Bitcoin

Bitcoin (wirtualna waluta) w 2017 roku codziennie zadziwiał nas swoim kursem i ten trend utrzyma się także w 2018 roku. Analitycy Saxo Bank w ubiegłym roku wróżyli, że kurs wirtualnej waluty może wzrosnąć nawet do 2 tys.dolarów, ale nie przewidzieli tego, że może osiągnąć aż 16 tys.dolarów. W 2018 roku prognozują, że bitcoin wzrośnie do poziomu 60 tys.dolarów, a kapitalizacja rynkowa osiągnie ponad 1 bilion dolarów. Prawdopodobnie taki kurs nie utrzyma się długo kiedy Rosja i Chiny zakażą lub nawet ograniczą u siebie handel niesterowanymi przez rząd kryptowalutami. Dopóki tak się nie stało, może warto spróbować szczęścia dopóki bitcoin nie spadł do 1000 dolarów?

Złoto

Na cenę złota wpływ może mieć kilka kluczowych czynników, takich jak wahania kursu dolara amerykańskiego, niepewność na rynkach, inflacja na świecie, realne stopy procentowe i relacja pomiędzy popytem a podażą – uważa Steve Land, wiceprezes Franklin Equity Group. Większość analityków twierdzi, że cena złota w 2018 roku pozostanie jednak stabilna lub lekko wzrośnie z powodu osłabienia dolara amerykańskiego.

Żywność

Prognoza Banku BGŻ BNP Paribas podaje, że w 2018 roku ceny detaliczne żywności w Polsce będą przeciętnie o 1,5% – 2,5% wyższe niż rok wcześniej.
Nie warto jednak stresować się taką podwyżką, gdyż równolegle możemy spodziewać się przyspieszenia wzrostu wynagrodzeń. Stan finansowy konsumentów nie ulegnie pogorszeniu. Największy wzrost cen zauważymy kupując owoce i warzywa. O ok. 1% - 2% droższe będą produkty mleczarskie oraz pieczywo i produkty zbożowe. Ze względu na oczekiwany wzrost eksportu, a także popytu krajowego – droższy będzie także drób. Możemy spodziewać się również, że ceny na wołowinę będą wyższe, a na wieprzowinę, w przeciwieństwie, - niższe. Cena jaj oraz cukru też mogą nas cieszyć w 2018 roku, jednak za masło wciąż zapłacimy więcej niż w pierwszej połowie 2017 roku.

Alkohol i papierosy

Papierosy stają się coraz droższe, wkrótce w sklepach dostaniemy je za ok. 20zł. Pięcioprocentowa podwyżka akcyzy, według Ministerstwa Finansów, ograniczy sprzedaż wyrobów tytoniowych jedynie o 3%, a do budżetu państwa pójdzie dodatkowe 350 milionów złotych. Rząd tłumaczy, że taka podwyżka akcyzy jest potrzebna nie tylko dla budżetu, ale przede wszystkim jest skutkiem zobowiązań, które nakłada na nas Unia Europejska. Polska jest zobligowana do wprowadzenia następnej regulacji – na 1000 papierosów akcyza musi wynosić 75 euro. Polecamy zatem zrobić większe zapasy papierosów lub po prostu dotrzymać noworocznego postanowienia i rzucić palenie :)

Warto także pamiętać o tym, że od 1 stycznia 2018 roku w życie weszła ustawa o zakazie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych oraz zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych przez samorządy. Bądźcie czujni!

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img