Ile komornik może zabrać z emerytury - Finrada.pl

Poradnik kredytobiorcy

Ile komornik może zabrać z emerytury?

24 Jan 2019 14:36:3525

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Problemy finansowe mogą spotkać każdego, także rencistów lub emerytów. Na kredyt w banku osoby te mają raczej znikome szanse. Na krótką metę sytuację mogą poprawić pożyczki pozabankowe. Problem jednak staje się bardzo poważny, gdy kryzys przeciąga się w czasie. Wówczas do drzwi może zadzwonić komornik.

W artykule informujemy ile pieniędzy z emerytury może zabrać komornik i jakie emerytowi przysługują prawa z tym związane. Odpowiadamy też na najczęściej zadawane pytania.

Kiedy u emeryta może zjawić się komornik?

Emeryci mogą bardzo łatwo dostać się w bezlitosny mechanizm zadłużenia. Dzieje się tak m.in. dlatego, iż kuszeni są rozmaitymi promocjami atrakcyjnych zakupów ratalnych, łatwych pożyczek na dowód bez zaświadczeń, bankowych kredytów konsumenckich, otwieraniem kart lub linii kredytowych. Niekiedy jednak umowy sporządzane są w sposób mało przejrzysty, a najważniejsze informacje dotyczące np. RRSO są zamieszczane najdrobniejszym, praktycznie nieczytelnym dla seniorów drukiem. Niekiedy seniorzy bywają też sami sobie winni, gdyż nie czytają dokładnie umów, zawierzając pożyczkodawcom i nachalnym reklamom.

Oczywiście, zadłużenie emerytów może powstać także z innych powodów, np. niebotycznych wydatków na lekarstwa, co skutkuje z kolei narastającym zaleganiem z codziennymi opłatami (czynszu, rachunków za prąd itp.).

Komornik z całą pewnością zawita do mieszkań emerytów w następujących przypadkach:

  • niespłaconych rat kredytów bankowych;
  • niespłacania szybkich pożyczek pozabankowych w terminie;
  • niespłacania kredytu przez osoby trzecie, które poprosiły emeryta o poręczenie kredytu;
  • niespłacania rat za zakupy ratalne;
  • nieregulowanie zobowiązań alimentacyjnych;
  • zaleganie z opłatami np. czynszu;
  • w razie odziedziczenia w spadku długu.

Kiedy u emeryta może zjawić się komornik?

Jaką kwotę z emerytury może zająć komornik?

Aby emeryci dobrze przygotowali się do niemiłego spotkania z komornikiem, powinni poznać przynajmniej najbardziej podstawowe prawa jakie im przysługują. W razie nieubłaganej egzekucji komorniczej nie są oni bowiem tak całkiem bez szans.

Absolutnie podstawowy jest tu z pewnością przepis, mówiący iż emerytura (podobnie jak renta) jest dochodem chronionym prawnie. Jest to podyktowane troską o konieczność zachowania przez osobę podlegającą postępowaniu komorniczemu środków wystarczających na opłaty oraz minimum codziennej egzystencji.

Czytaj również: Pożyczka na czek Giro - co to takiego i jak działa?

Przepisy stanowią, iż maksymalną kwotą z emerytury jaką może zająć komornik, jest kwota w wysokości 75% minimalnej emerytury. Wynika z tego, że komornik nie może pobrać kwoty wynoszącej obecnie około 772 złote. Innymi słowy, z emerytury komornik może zająć maksymalnie 25% jej wysokości, pozostawiając 75% wartości netto.

Wyjątkiem są, niestety, zobowiązania alimentacyjne. W ich przypadku, ponieważ są traktowane absolutnie priorytetowo, komornik może zająć nawet całą emeryturę.

W razie odziedziczenia długu, należy zrzec się spadku w przeciągu 6 miesięcy, aby uniknąć wszczęcia egzekucji komorniczej.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest zbieg egzekucji komorniczej?

Ze zbiegiem egzekucji komorniczej mamy do czynienia wtedy, gdy do egzekucji komorniczej przystępuje niezależnie od siebie co najmniej dwóch komorników w tym samym czasie. Do zbiegu egzekucji komorniczej dochodzi niekiedy w razie braku koordynacji ich działania. W takim przypadku komornicy muszą między sobą ustalić, który z nich będzie kontynuował czynności. Dla dłużnika zbieg egzekucji nie rodzi żadnych konsekwencji jeśli chodzi o wysokość zajęcia komorniczego.

2. Czy komornik może potrącić z emerytury więcej niż 25% jej wysokości?

Tak, jest to możliwe w przypadku, gdy dłużnik ma zobowiązania alimentacyjne do spłaty. Wtedy zajęciu może podlegać dowolna kwota zależnie od potrzeb, a nawet cała emerytura.

3. Czy komornik ma zawsze rację?

Na szczęście nie. Komornicy dość często popełniają błędy podczas prowadzenia swego postępowania. Najczęściej są to błędy niezamierzone, ale trafiają się i rozmyślne. Niekiedy są to nawet tak drastyczne błędy, że doprowadzają do ludzkich tragedii.

4. Kiedy komornik na pewno działa zgodnie z prawem?

Tylko wtedy gdy posiada on tytuł wykonawczy egzekucji komorniczej, czyli prawomocny wyrok sądu. Tytuł wykonawczy musi być okazany przez komornika osobie zainteresowanej przed przystąpieniem do egzekucji.

5. Czy można nie wpuścić komornika do zamieszkanego przez siebie lokalu?

Tak, ale tylko wtedy, gdy nie dysponuje on prawomocnym sądowym tytułem wykonawczym.

6. Czy komornik może zająć także emeryturę przychodzącą na konto bankowe i czy można tego uniknąć?

Niestety, tak. I bardzo często w ten właśnie sposób ściąga pieniądze z emerytury. Należy jednak pamiętać, że pierwszych potrąceń z emerytury dokonuje już ZUS, który na wniosek komornika przelewa pieniądze (do wysokości 25% emerytury) na jego konto. Pozostałą część emerytury, przelaną na konto, komornik może również zająć, najczęściej na poczet zobowiązań alimentacyjnych. Uniknąć tego za bardzo nie można. Najlepszym wyjściem w razie zagrożenia postępowaniem komorniczym jest rezygnacja z konta bankowego na rzecz przekazywania emerytury pocztą.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż przynajmniej dość znacznej części egzekucji komorniczych na emeryturze najbardziej skutecznie mogą uniknąć sami seniorzy. Wystarczy po prostu zachowywać jak najdalej posuniętą ostrożność przy otrzymywaniu propozycji jakichkolwiek korzystnych pozornie usług finansowych czy okazyjnych, wręcz darmowych zakupów. Należy zawsze pamiętać, iż w bezlitosnym świecie finansów tak naprawdę nic nie jest za darmo.

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img