Czy warto bać się sztucznej inteligencji? „Tworzenie sztucznej inteligencji jest podobne do wywołania demona, którego nie potrafimy kontrolować”, – Elon Musk
Według ekspertów, już w najbliższych dziesięcioleciach na nasz świat czekają uderzające zmiany. Będą one przede wszystkim powiązane z rozwojem technologicznym oraz doskonaleniem sztucznej inteligencji, w wyniku czego już w zbliżających się latach życie ludzkie zmieni się radykalnie. Część ekspertów uważa, że w wyniku rozwoju sztucznej inteligencji rozpocznie się wojna nuklearna, która spowoduje śmierć cywilizacji, inni przewidują też, że pozwoli ona ulepszyć społeczeństwo. Jak jest w rzeczywistości, postanowiliśmy zbadać osobiście.
Sztuczna inteligencja: jaki poziom rozwoju osiągnęła obecnie?
Jakimi nie byłyby wyniki rozwoju sztucznej inteligencji, już dzisiaj można mówić o tym, że radykalnie zmieni nasze życie. Aktualnie sztuczna inteligencja osiąga poziom rozwoju 12- letniego dziecka, dobrym przykładem są na to chociażby możliwości asystentów elektronicznych Siri lub Google Assistant. Dlatego możliwości SI najczęściej są wykorzystywane w branżach bankowej oraz usługowej, do rozpoznawania twarzy itd. W tym świetle ciekawy wydaje się eksperyment przeprowadzony przez firmę z San Francisco Open AI. Pracując nad doskonaleniem własnych robotów, jej pracownicy zdecydowali odnośnie jednego z nich, posiadającego już zainstalowaną funkcję do samonauczania, aby przełączyć go z trybu wykonania zaleceń do trybu wakacyjnego. Okazało się, że robot posiadający sztuczną inteligencję zorganizował sobie prawdziwe „wakacje”: niczego się nie uczył, natomiast grał w Super Mario (i nawet udało mu się przejść całe 11 poziomów gry) oraz oglądał telewizję.
Jak widzimy, to co jeszcze niedawno wydawało się tylko śmiałym marzeniem, już dzisiaj staje się naszą codziennością. Niedługo towarzyszenie nam w życiu sztucznej inteligencji będzie tak samo zwyczajną sprawą, jak obecnie posiadanie i korzystanie ze smartfonu.
Sophia: pierwszy robot posiadający obywatelstwo
Sophia – to humanoidalny robot, który jest naprawdę rewolucyjnym etapem w rozwoju sztucznej inteligencji. Ten robot został stworzony i zaprogramowany w taki sposób, by ciągle uczyć się i maksymalnie dostosowywać się do ludzkiego zachowania. Zdatna do współpracy z ludzkością Sophia obecnie znana jest na całym świcie, a w październiku 2017 roku została obywatelką Arabii Saudyjskiej – był to pierwszy przypadek w historii, kiedy robot uzyskiwał obywatelstwo, tak jak ma się to w przypadku ludzi. Zaskakującym jest nie tylko to, że Sophia zdolna jest do dokładnego odpowiadania na pytania z różnych dziedzin, ale nawet do żartowania. Pewnego razu powiedziała, że jej celem jest zniszczenie ludzkości, a innego zaznaczyła, że sztuczna inteligencja obowiązkowo przyczyni się do rozwoju świata w pozytywną stronę.
To co z tą przyszłością?
Adekwatnie oceniając sztuczną inteligencję, możemy stwierdzić, że najprawdopodobniej będzie ona bardzo przydatna dla ludzkości. Za kilka lat naukowcy będą w stanie nadać jej nie tylko logiki w największym możliwym wymiarze, ale również emocji, ponadto obecnie trwają prace nad tym, by uczynić SI troskliwą wobec każdego człowieka. Wiadomo, że nie uda się jej zastąpić ludzi, dla których jednak może zostać pomocnikiem lub przyjacielem. Jednocześnie warto pamiętać, że roboty są poważnymi konkurentami dla nas w wielu miejscach pracy.
Już za 5 lat robot może zostać Twoim konkurentem
Przewiduje się, że już w ciągu najbliższych 5 lat w wyniku automatyzacji procesów technologicznych sektory produkcji, magazynowania i transportu mogą stracić do 1/4 miejsc pracy, natomiast obronny do 1/5. W przyszłości te liczby będą jeszcze większe, a szczególnie dynamicznie proces ten będzie postępował w Japonii, Niemczech, USA oraz Wielkiej Brytanii.
Zawody, które niedługo zanikną
Sporządziliśmy listę profesji, których przedstawiciele zostaną niedługo zastąpieni przez robotów.
Do 2050 roku znikną lekarze
Uniwersytet Harvarda już wprowadził do praktyki system badań serca, który o 80% skuteczniej niż człowiek diagnozuje choroby tego narządu.
Do 2025 roku znikną operatorzy Call Center
Boty zdecydowanie zastąpią człowieka już w najbliższej przyszłości.
Do 2035 znikną pracownicy niewykwalifikowani
Nawet dzisiaj zapotrzebowanie na takie specjalności jest bardzo niskie, a w przyszłości zniknie w ogóle.
Do 2023 roku znikną księgowi
Możliwości człowieka są znacznie niższe niż elektronicznych systemów bankowości oraz rachunkowości, co w najbliższych latach stanie się powodem ich przewagi.
Do 2022 roku znikną sprzedawcy
F5, Amazon i Bingo Box w ostatnich latach otworzyli już kilka sklepów bez sprzedawców, których efekty działalności pozwalają stwierdzić, że niedługo sieć znacznie się rozszerzy.
Do 2021 roku znikną biura podróży
Obecnie zarówno zakup biletów, jak i rezerwacje hoteli można z łatwością dokonywać w Internecie osobiście. W przyszłości możliwości takich serwisów staną się jeszcze szersze.
Do 2021 roku znikną osoby sprzątające
Nawet roboty za 500 USD obecnie świetnie radzą sobie ze sprzątaniem, a niedługo będą mogły wykonywać wszystkie czynności, które obecnie są obowiązkiem osób sprzątających.
Do 2030 znikną kierowcy
Od 2018 roku w Tokio skutecznie funkcjonuje linia taksówek bez kierowców. To doświadczenie chcą przejąć również inne kraje.
Jakie zawody będą cieszyć się popularnością?
Chociaż do 2030 roku może zniknąć nawet ponad 50 zawodów, na ich miejscu pojawi się co najmniej 180 nowych, których przedstawiciele nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy.
Zawodowi współrozmówcy
Procesy automatyzacji doprowadzą do urwania kontaktów między ludźmi, którzy będą jednak nadal potrzebowali komunikacji.
Eksperci od przyszłości dzieci
Analizując możliwości dziecka i życzenia jego rodziców, przedstawiciele tej profesji będą tworzyć programy edukacyjne, pozwalające od młodego wieku na kształtowanie odpowiednich umiejętności zawodowych i psychicznych.
Data scientist
Podstawową wartością przyszłości będzie informacja, dlatego pracujące z nią osoby będą zarabiać satysfakcjonujące pieniądze.
Specjaliści w dziedzinie etyki robotów<
Rozwój sztucznej inteligencji stworzy potrzebę w ustaleniu reguł, w tym etycznych i moralnych odnośnie współistnienia ludzi oraz robotów.
Specjalista ds. odnowy środowiska<
Już za 7-8 lat liczba ludzi na świecie może wzrosnąć do 9 miliardów, co spowoduje nie tylko problem w dostarczaniu im pożywienia oraz innych środków koniecznych do przeżycia, ale i rewitalizacji środowiska biologicznego. Projektant wirtualnego środowiska Rozwój wirtualnej rzeczywistości w 2026 roku dojdzie do tego etapu, że będzie ona maksymalnie zbliżona ze stałą rzeczywistością. Oznacza to, że już teraz pojawia się potrzeba kreowania wirtualnego środowiska.
Twórca urządzeń o stałej mocy
Wraz z wzrastaniem ilości urządzeń elektronicznych oraz robotów, zwiększy się również zapotrzebowanie na dodatkowe zasoby energetyczne, co z kolei sprawi, że zawody powiązane z tworzeniem i obsługą urządzeń o stałej mocy będą bardzo potrzebne.
Designer ciała
Zastępowanie narządów będzie tak normalne, jak obecnie leczenie zębów. Zatem specjaliści od ich tworzenia będą niezwykle potrzebni.
Czy i kiedy zmieni się nasza codzienność?
Według prognozy Ray’a Kurzweila w najbliższych 100 latach zajdą następujące zmiany:
Czy największe umysły ludzkości widzą w sztucznej inteligencjizagrożenia?
Steve Wozniak uważa, że z chęcią zostałby zwierzęciem domowym swojego robota. Według opinii Elona Muska to sztuczna inteligencja pozwoli ludziom na jak najszybsze podbicie Marsa. Mark Zuckerberg z kolei po prostu śmieje się z tych, którzy boją się sztucznej inteligencji. Są jednak też niepokojące głosy. Na przykład Stephen Hawking lubił powtarzać, że nie wywołują w nim strachu czarne dziury, ale naprawdę boi się robotów przyszłości. Według Larry Page’a, kiedy Google przewyższy inteligencję człowieka, nastąpią dobre czasy. Raymond Kurzweil w ogóle nie jest przeciwko temu, by zostać cyborgiem. Zdaniem Billa Gatesa roboty przede wszystkim pozbawią ludzkość pracy, a następnie nadejdą tragiczne czasy. Jakie zdanie posiadasz na temat niebezpieczeństwa ze strony sztucznej inteligencji?
Najlepsza oferta kredytowa na czerwiec