Bankowość internetowa: część I

Reszta

Bankowość internetowa: część I

19 Oct 2018 13:41:2625

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Internet mocno wkroczył w nasze życie. Będąc w domu, zamawiamy jedzenie, płacimy za media, rezerwujemy bilety na pociągi i samoloty. Nawet banki oferują pomoc na odległość w postaci bankowości internetowej. Jaki to rodzaj usługi, jakie funkcje oferuje i dlaczego jest wygodny w użyciu? Zapraszamy do lektury!

Czym jest bankowość internetowa?

Bankowość elektroniczna jest formą usług, które oferują banki. Polega ona na umożliwieniu klientowi dostępu do jego rachunku bankowego za pośrednictwem różnych urządzeń elektronicznych (np. komputera, bankomatu, telefonu, terminalu) i łącza telekomunikacyjnego (np. linii telefonicznej, sieci kablowej). Usługi bankowości elektronicznej charakteryzują się tym, że nie ma bezpośredniego kontaktu klienta z pracownikiem banku (W. Iwański 2014, s. 50).

W zależności od banku i wykorzystywanego oprogramowania usługa ta może pozwalać na bierny wgląd w stan konta i ewentualne uzyskanie ogólnych informacji na temat usług bankowych lub na aktywne dokonywanie operacji na rachunkach. Zgodnie z ustawą o elektronicznych instrumentach płatniczych w umowie o usługach bankowości elektronicznej bank zobowiązuje się do zapewnienia dostępu do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku za pośrednictwem urządzeń łączności przewodowej lub bezprzewodowej wykorzystywanej przez posiadacza, a także do wykonywania operacji lub innych czynności zleconych przez posiadacza.

Mówiąc prościej, bankowość elektroniczna lub bankowość internetowa to księgowy, który nie je i nie śpi, ale stale działa. Możesz skontaktować się z nim o dowolnej porze dnia aby dowiedzieć się o aktualnym saldzie lub wydać polecenie do zapłaty za towar (usługę). Możesz wykonać prawie każdą dowolną transakcję finansową bez opuszczania własnego domu lub miejsca pracy. Aby je wykonać, wystarczy wejść do konta osobistego i wykonać tam niezbędne czynności.

oj60eARmPQCWT7NRzIGXG8uVC1qK4M3t.jpeg

Zasady korzystania z bankowości internetowej

Ten system umożliwia przeprowadzanie transakcji finansowych z konta bankowego online. Aby otrzymać dostęp do bankowości internetowej, musisz otworzyć konto bankowe, aktywować usługę w banku (uzyskać login i hasło), przejść do konta z telefonu komórkowego lub komputera.

Większość polskich instytucji finansowych nie pobiera opłat za korzystanie z tej usługi. W końcu jego głównym zadaniem jest zmniejszenie wydatków samego banku, z którym dobrze sobie radzi. Bankowość internetowa ma na celu przyciągnięcie nowych klientów i zwiększenie ich lojalności. Komunikacja z bankiem odbywa się w interaktywnej formie.

Operacje, które można wykonać za pośrednictwem bankowości internetowej:

  • śledzenie przepływu środków na rachunku bankowym (kontach);
  • transakcje, w tym walutowe i elektroniczne;
  • opłata towaru i usługi;
  • otwieranie i zamykanie depozytów;
  • spłata długów od kredytów/pożyczek.

Polskie banki, podobnie jak i zagraniczne, stale zwiększają swoją funkcjonalność I dostępność usług.

Uniwersalność tej usługi sprawia, że jest ona publicznie dostępna. Może go używać zarówno osoba żyjąca z zasiłku dla bezrobotnych, jak i dyrektor dużej korporacji. Pozwala to na zwiększenie efektywności zarządzania środkami na rachunku bankowym.

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img