Chciwość / Margin Call (2011)
Film przedstawia wydarzenia w przededniu światowego kryzysu finansowego trwającego od 2007. Miejscem akcji jest nowojorskie biuro dużego banku inwestycyjnego wzorowane luźno na siedzibie holdingu Lehman Brothers. Najważniejszym tematem filmu są dylematy moralne bohaterów, którzy zostają zmuszeni do wyrachowanej bezwzględności w myśl zasady, że ten, kto wywoła kryzys pierwszy i pogrąży gospodarkę w chaosie, zyska miliony. Jest to prawdopodobnie pierwszy film fabularny poświęcony kryzysowi.
Opis: Pierwsze 24 godziny finansowego kryzysu na Wall Street. Kulisy wydarzeń, które zmieniły cały świat. Analityk pracujący dla potężnej firmy inwestycyjnej, mającej swoją siedzibę na słynnym Wall Street, odkrywa niepokojące dane. Uzyskane przez niego informacje wskazują na nieprawidłowości finansowe, które mogą doprowadzić do bankructwa całego przedsiębiorstwa. Gdy statystyki trafiają w ręce najważniejszych członków zarządu, rusza lawina krytycznych, niekoniecznie trafionych decyzji. Jeden niewłaściwy ruch może doprowadzić do finansowej katastrofy. Zagrożona jest nie tylko firma, ale i przyszłość całej globalnej gospodarki.
Śmierć człowieka pracy / Workingman’s Death (2005)
Najbardziej znany dokument o ludziach pracy. Jak to się stało, że ludzie wykonujący czynności, które kiedyś były szanowane i cenione, obecnie są wyszydzani i traktowani w sposób, który odbiera godność?
Opis: Nie ma już człowieka pracy. Pozostał robotnik – ktoś gorszy, ktoś, komu się nie udało. Ktoś, komu praca nie daje godności, lecz ją odbiera. Przyzwyczajeni do wygodnego życia, coraz częściej zapominamy, jak ciężką pracę może wykonywać człowiek. Rezygnując z autorskiego komentarza, reżyser „Śmierci człowieka pracy” w wysmakowanych obrazach (zdjęcia Wolfganga Thalera) rejestruje nieludzki wysiłek współczesnych zapomnianych bohaterów. Niezwykłe zdjęcia oraz muzyka (autorstwa Johna Zorna) sprawiają, że „Śmierć człowieka pracy” to monumentalne, nasycone emocjami dzieło. Dzisiejszym robotnikom nie towarzyszą pochwalne pieśni. Mogą jedynie wspierać się nawzajem pocieszeniem, że praca, nawet ponad siły, jest lepsza, niż żadna. Grupa ukraińskich mężczyzn całymi dniami naraża życie w nieczynnych, grożących zawaleniem biedaszybach. W Indonezji robotnicy pracujący przy wydobyciu siarki wdychają gorące, trujące opary nad kraterami czynnych wulkanów. Droga w dół to również wielkie ryzyko. Krew, ogień i potworny smród – rzeźnia w Nigerii to piekło na ziemi. Gołymi niemal rękami Pakistańczycy wydzierają starym statkom kawałki metalu. Chińscy hutnicy ze strachem postrzegają siebie jako ginący gatunek. Ukraina, Indonezja, Nigeria, Pakistan, Chiny – „Śmierć człowieka pracy” to pięć portretów ciężkiej fizycznej pracy w zmechanizowanym świecie XXI wieku coraz mniej widocznej.
Wilk z Wall Street / The Wolf of Wall Street (2013)
Najbardziej kultowy film o nowojorskiej giełdzie.
Opis: Jeden z największych reżyserów naszych czasów, laureat Oscara Martin Scorsese przedstawia prawdziwą historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street. Jordan Belfort był złotym dzieckiem świata amerykańskich finansów. Szybki i oszałamiający sukces przyniósł mu fortunę, władzę i poczucie bezkarności. Pokusy czaiły się wszędzie, a Belfort lubił im ulegać i robił to w wielkim stylu. Najpiękniejsze kobiety. Najdroższe jachty. Najbardziej wyszukane narkotyki. Szalona impreza bez cienia poczucia odpowiedzialności. A w ślad za tym nieuniknione błędy i pragnienie jeszcze większego bogactwa. Korupcja, naginanie prawa i malwersacje podatkowe – w tym także Belfort okazał się mistrzem. Zrealizowana z rozmachem i poczuciem humoru, urzekająca blichtrem, a jednak gorzka opowieść o człowieku, który zawsze chciał więcej, a dostał to na co zasłużył.
Zbyt wielcy, by upaść / Too Big to Fail (2011)
Oparty na faktach dramat produkcji HBO opowiada o przyczynach kryzysu gospodarczego w 2008 roku i kulisach wprowadzenia Planu Paulsona – programu ratowania amerykańskiego sektora finansów. 11 nominacji do nagród Emmy.
Wiadomość o tym błyskawicznie obiega cały świat, wywołując chaos i panikę na giełdach. Aby nie dopuścić do powstania efektu domina, Henry Paulson (William Hurt), sekretarz skarbu w administracji George’a W. Busha, decyduje się na wprowadzenie w życie programu ratunkowego. Zespół skupionych wokół Paulsona wybitnych ekonomistów rozpoczyna negocjacje z szefami największych banków i instytucji finansowych. Ekranizacja bestsellerowej książki dziennikarza Andrew Rossa Sorkina pod tym samym tytułem. Wyprodukowany przez HBO emocjonujący obraz jest kroniką dramatycznych wydarzeń, które doprowadziły do jednego z największych kryzysów finansowych w historii USA i zachwiały gospodarkami wielu innych państw. W żywy i wciągający sposób przedstawia okoliczności tamtych wypadków, ujawnia też wiele sensacyjnych szczegółów na temat zakulisowych rozmów, jakie toczyli między sobą kluczowi gracze amerykańskiego rynku finansów. W precyzyjnie wyreżyserowanym przez doświadczonego, nagrodzonego Oscarem za Tajemnice Los Angeles Curtisa Hansona (także: „Dzika rzeka”, „Cudowni chłopcy”, „8. mila”) filmie wystąpiła plejada hollywoodzkich znakomitości, wśród nich m.in.: laureat Oscara William Hurt („Pocałunek kobiety pająka”, „Telepasja”, „Historia przemocy”), nominowani do tej nagrody Paul Giamatti („Człowiek ringu”, „Bezdroża”, serial „John Adams”) i James Woods („Salwador”, „Duchy Mississippi”, „Przekleństwa niewinności”), Billy Crudup („U progu sławy”, „Duża ryba”, „Jedz, módl się, kochaj”) oraz pięciokrotnie nagrodzony Złotym Globem Edward AsnerElf (2003)Edward Asner (serial „Lou Grant”, „Elf”, „Gigantyczny”).
Arbitraż / Arbitrage (2012)
Opis: Robert Miller jest czarującym i wyrafinowanym miliarderem. Należy do elity nowojorskiej finansjery, ma wspaniałą i lojalną żonę Ellen, piękną i inteligentną córkę Brooke, która w przyszłości ma zająć jego miejsce. Korzysta ze swojego bogactwa by żyć według własnych zasad. Jednak kim naprawdę jest R. Miller? Zupełnie niespodziewanie, Miller znajduje się w centrum tragicznych wydarzeń, które mogą zrujnować jego dotychczasowe życie. Podejmuje ryzykowną grę, gdzie każdy fałszywy ruch niesie za sobą poważne konsekwencje.
Nasi Partnerzy już przygotowali dla Ciebie najlepsze oferty pożyczek „chwilówek”. Sprawdź je!
Najlepsza oferta kredytowa na listopad