O tym, co składa się na koszt budowy domu od A do Z, a także na czym można zaoszczędzić i na co warto wydać więcej w naszym artykule.
Zanim zdecydować się na budowę domu, należy w odpowiedni sposób się przygotować, zarówno pod względem posiadania wiedzy o etapach i szczegółach budownictwa, a także pod względem finansowym, wyliczając przybliżony budżet, na który będziesz się orientować w trakcie prowadzenia prac budowlanych.
Budowa domu – od czego zacząć?
Na całkowity koszt budowy domu składa się: 60% materiałów budowlanych, 10% kosztów transportowych, 10% na załatwienie wszystkich formalności i dokumentacji, związanych z budownictwem oraz 20% całego budżetu stanowią koszty wydane na płacę robotników. Według danych z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, średnio budowa i zaopatrzenia 1 metra kwadratowego domu w 2019 roku kosztowała 4 000 złotych. Oczywiście powyższe wyliczenia są bardzo orientacyjne i mogą zmieniać się w zależności od różnych okoliczności, w tym:
- miejscowości, w którym budujemy dom;
- wyposażenia;
- wybranych materiałów budowlanych;
- wyboru pracowników;
- wielkości domu.
Poza tym osoba doświadczona i dobrze zorientowana w budownictwie ma szansę zaoszczędzić dużą część budżetu, wówczas, gdy osoba nieprzygotowana w odpowiedni sposób i niekompetentna w kwestiach budowlanych najprawdopodobniej przepłaci 20% od kwoty zaplanowanej.
A więc, żeby nie płacić więcej i przygotować się do procesu budowy domu w najbardziej odpowiedni sposób, należy dokonać następnych kroków:
- Wyznaczyć budżet, którym dysponujesz, lub będziesz dysponować w trakcie prowadzenia prac budowlanych.
- Podjąć decyzję o wielkości domu, który zamierzasz zbudować – nie warto budować dom o zbyt dużej, zarówno jak i zbyt małej powierzchni. W pierwszym przypadku będziesz ponosić dodatkowe koszty za ogrzewanie i prąd w pokojach, z których nikt nie korzysta, w drugim – będziesz odczuwać brak przestrzeni. Przykładowo, możesz sobie napisać listę pokoi, które zamierzasz wyposażyć (sypialnia, pokój dziecięcy 1, pokój dziecięcy 2, kuchnia, łazienka główna, łazienka dla gości, salon, pokój gościnny etc.) i wylić przybliżoną wielkość powierzchni ogólnej (100 m/kw czy 150 m/kw).
- Wyliczyć średnią wartość metra kwadratowego w twoim domu na którą możesz sobie pozwolić. Warto wziąć pod uwagę, że nie każdy metr kwadratowy domu będzie kosztować tyle samo. Dla przykładu koszt łazienki czy kuchni może być droższy w porównaniu do sypialni, między innymi ze względu na rodzaj materiałów i urządzeń niezbędnych dla pełnego wyposażenia tych pokoi.
Jak stworzyć kosztorys budowy domu?
Kosztorys budowlany jest nie tylko dokumentem niezbędnym dla złożenia wniosku o kredyt na budowę domu, ale również bardzo pomocnym środkiem dla oszacowania kosztów budowy domu. Posiadając kosztorys możemy w odpowiedni sposób zaplanować budżet rodzinny, wyliczyć kwotę przychodów, które trzeba odłożyć oraz kwotę wydatków, na którą możemy sobie pozwolić w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Otóż co należy uwzględnić w kosztorysie budowlanym? Kosztorys należy podzielić na 10 podstawowych kategorii:
- Zakup projektu budowlanego – istnieje możliwość kupna standardowych projektów budowlanych lub kreacji indywidualnego projektu według własnych wymagań. Oczywiście pierwsze rozwiązanie będzie w znacznym stopniu tańsze i szybsze. Różnorodność gotowych projektów budowlanych jest dosyć szeroka, a więc można śmiało wybrać ten, który jest zgodny z liczbą pokoi oraz planowaną powierzchnią Twojej budowy.
- Zakup działki dla budownictwa (jeżeli wcześniej nie została już zakupiona).
- Załatwienie wszystkich formalności, związanych z budową nowego domu jednorodzinnego, a także zaopatrzeniem budynku gazem, prądem i wodą.
- Wynajem sprzętu i transportu, który jest niezbędny dla dostarczenia wszystkich materiałów budowlanych oraz realizacji projektu budowlanego.
- Budowa samej konstrukcji budynku (w tym opłata prac robotniczych, zakup i transportowanie materiałów budowlanych);
- Wykonanie dachu – wysokość kosztów zależy przede wszystkim od wyboru pokrycia dachowego, zaleca się jednak nie oszczędzać na tym materiale, ze względu na to, że cena zadecyduje o długowieczności dachu. Nie zapomnij również uwzględnić wynagrodzenie dla robotników.
- Okna i drzwi zewnętrzne, a także brama garażowa – koszty instalacyjne z reguły są już uwzględnione w cenie poszczególnych artykułów tej kategorii.
- Wykończenie wnętrza – w tym instalacje elektryczna, wodna i kanalizacyjna, podłoga, mokre tynkowanie, suche tynkowanie, układanie płyt gipsowo-kartonowych oraz płyt ceramicznych i glazury, gruntowanie i malowanie ścian, układanie parkietu, montaż drzwi pokojowych, drugie malowanie ścian (jeżeli jest potrzebne), instalacja sprzętu elektrycznego AGD, zakup i ustawienie mebli.
- Sprzątanie – po zakończeniu każdego etapu budowlanego niezbędne jest sprzątanie zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Warto mieć na uwadze, że sprzątanie na budownictwie w znacznym stopniu odróżnia się od zwykłego cotygodniowego robienia porządków, najlepiej tutaj skorzystać z profesjonalnej pomocy w sprzątaniu pobudowlanym.
- Usługi architekta wnętrz – najlepiej od razu znaleźć architekta wnętrz, który będzie w stanie wcielić całą Twoją wyobraźnię i marzenia o własnym domu w realność. Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na usługach architekta wnętrz – jest to kwestia twojej wygody, stylu, a także jakości wykończenia wnętrz.
Koszt budowy domu – na czym można zaoszczędzić?
Budowa domu zawsze jest procesem złożonym, który wiąże się z dużymi kosztami i jeszcze większą odpowiedzialnością. Jeżeli jednak podejść do kwestii planowania rozsądnie, to można nieźle zaoszczędzić na poszczególnych kategoriach zakupów budowlanych, a także budowie bezpośrednio. Oto lista trików budowy domu, które mogą uratować budżet rodzinny:
- Kupuj materiały budowlane w dystrybutorów hurtowych – w ten sposób nie przepłacisz za markę sklepu sieciowego (na przykład Leroy Merlin), a ze względu na potrzebę dużej ilości materiałów dystrybutor będzie w stanie zaproponować Ci korzystniejszą cenę.
- Kup standardowy, gotowy projekt domu – projektowanie indywidualne będzie Ci kosztowało co najmniej 10 razy więcej i wiąże się z szeregiem dodatkowych formalności.
- Wybierz nieskomplikowaną konstrukcję budynku – w ten sposób zaoszczędzisz nie tylko na materiałach, ale również na opłacie prac robotniczych, które będą szybsze i łatwiejsze.
- Zaplanuj wykończenie wnętrz na sezon zimowy – w tym czasie opłata prac budowlanych jest niższa, niż w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym.
- W zależności od poziomu skomplikowania konstrukcji dachu, można na tym elemencie zaoszczędzić lub wydać dodatkowe 10% kosztów budowy.
- Oszczędzaj na meblach, z których nie korzysta się na co dzień – na przykład wykończenie sypialni dla gości nie musi być wykonane w najwyższej jakości, ważne żeby było stylowe, natomiast łóżko i szafę można zakupić w Ikea.
- Niektóre prace można wykonać samodzielnie – na przykład malowanie ścian, układanie płytek i podłogi, instalacja mebli etc.
Obliczając budżet budowy domu, warto również wziąć pod uwagę aspekty, na który oszczędzać nie warto, wręcz przeciwnie – zainwestowanie w nich większej kwoty pieniędzy pomoże zapobiec niepotrzebnych wydatków na ich remont czy wymianę w przyszłości:
- Fundament – należy budować z materiałów najwyższej jakości. Ta część budynku jest tak naprawdę najważniejsza, od jej konstrukcji zależy poprawność ułożenia ścian i instalacji komunikacji elektrycznej. Źle ułożony fundament może spowodować pęknięcie ścian w perspektywie 5-10 lat, a nawet brak możliwości eksploatacji budynku.
- Instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne, a także ogrzewanie domu – od tych czynników jest uzależniony poziom wygody eksploatacji budynku.
- Profesjonalny zespół robotników budowlanych – wybór starannych i pracowitych robotników z doświadczeniem to połowa sukcesu, nawet jeżeli musisz zapłacić więcej za ich usługi.