Ciekawe startupy w Polsce i na świecie

Reszta

Ciekawe startupy w Polsce i na świecie

19 Oct 2018 13:41:2525

Uzyskaj spersonalizowaną ofertę

Nie pokażemy Ci tylko opcji firm, które udzielają pożyczek, damy ci najlepsze rozwiązanie pożyczki z najkorzystniejszymi warunkami, które są dostępne tutaj i teraz.

Uzyskaj swoją ofertę

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z takim hasłem jak „startup”. Nie wszyscy jednak potrafią zrozumieć dlaczego coraz więcej ludzi wybiera właśnie ten pomysł na stworzenie własnego biznesu. Dowiedz się czym są startupy, poznaj najciekawsze pomysły z samej Doliny Krzemowej, a także sprawdź jak wygląda sytuacja w Polsce i zagranicą. Zapraszamy do lektury!

Czym jest startup?

Pojęcie „startup” pojawiło się zaledwie kilka lat temu, dlatego właśnie termin ten nie posiada ściśle ustalonych ram znaczeniowych. Za twórcę koncepcji startupu jest uważany Eric Reis (biznesmen tzw. średniego pokolenia z Doliny Krzemowej), słynny dzięki swojemu poradnikowi „Metoda Lean Startup: Wykorzystaj innowacyjne narzędzia i stwórz firmę, która zdobędzie rynek”, powszechnie uznawanego za „biblię dla alumnów startupów”, o czym świadczyć może chociażby obecność na liście bestsellerów New York Timesa. W swojej książce Eric Reis następująco tłumaczy to zjawisko: „Startup to ludzka instytucja stworzona z myślą o budowaniu nowych produktów lub usług w warunkach skrajnej niepewności”. Eric Reis jako pierwszy stawia solidne fundamenty dla przedsiębiorczości w nowych czasach. A ruch Lean Startup został stworzony aby ułatwić przedsiębiorcom wprowadzenie na rynek kolejnego hitu za pomocą najnowocześniejszych narzędzi zarządzania.

Zagraniczny rynek startupów

Rok 2017 był rokiem dynamicznie rozwijających się startupów - oto ranking najlepszych z nich:

Chronocam

Startup z Francji zajmuje się szeroko pojętym widzeniem komputerowym. Firma Chronocam opracowuje specjalne czujniki, dzięki którym możliwa jest autonomiczna analiza otoczenia, jak również nawigacja i komunikacja pomiędzy urządzeniami. Twórcy francuskiego startupu to jednocześnie pionierzy w młodej dziedzinie implementacji widzenia neuromorficznego w robotyce i automatyce. W uproszczeniu, chodzi niejako o nauczenie maszyn takiego sposobu postrzegania otoczenia, jaki cechuje ludzi i zwierzęta. W praktyce może to mieć istotne znaczenie, np. w autonomicznym, zrobotyzowanym transporcie (Źródło: crn.pl).

Klout

Klout to coraz popularniejsze także w Polsce narzędzie, które pozwala zmierzyć wpływy każdego posiadacza konta w serwisach społecznościowych. U nas służy on głównie blogerom do sprawdzania, ile znaczą poza własnym blogiem, ale w USA to jest coś. O Klout Score, czyli liczbę określającą wpływy w Sieci na podstawie algorytmu, który budzi duże kontrowersje, pytają już nawet pracodawcy. Pokaż nam swoje CV, list motywacyjny i Klout Score – wyobrażacie sobie? A jednak w niektórych branżach ma to sens. Klout mierzy jak skutecznie ktoś potrafi się sprzedać w social mediach. Oczywiście Dolina Krzemowa już dawno zwariowała na punkcie Klouta, podobnie jak reszta Ameryki, ale aplikacja wciąż czeka na przebicie się poza granicami USA. To jednak tylko kwestia czasu, w końcu każdy z nas lubi czasem dopieścić swoje ego (Źródło: Business Insider).

Waze

Aplikację Waze zna wielu kierowców, również w Polsce. O ile w naszym kraju wciąż trudno się po niej spodziewać cudów, o tyle w USA ma ona wielu zadowolonych użytkowników. Jest to aplikacja społecznościowa, umożliwiająca wymianę informacji pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego. Na żywo można sprawdzić nie tylko, jak jechać, ale także gdzie pojawiają się korki albo inne utrudnienia. Żeby działała musi oczywiście korzystać z niej wielu użytkowników – o co w Polsce na razie trudno (choć znam warszawiaków, którzy używają Waze'a i twierdzą, że faktycznie już się przydaje,w Krakowie zaczyna pojawiać się społeczność). W Silicon Valley ta aplikacja to oczywiście duży hit, coś, czego używa się na co dzień (Źródło: Business Insider).

Dysonics

Kolejna firma ze Stanów Zjednoczonych, zajmuje się wirtualnym udźwiękowieniem. Ten amerykański startup specjalizuje się w oprogramowaniu oraz wytwarzaniu specjalistycznego sprzętu audio przeznaczonego do zapewniania maksymalnie realistycznych doznań podczas odtwarzania materiałów multimedialnych oraz rzeczywistości wirtualnej. Firma na swoim koncie ma już szereg patentów dotyczących autorskich rozwiązań z zakresu odtwarzania dźwięku przestrzennego w słuchawkach (Źródło: crn.pl).

Polskie startupy

MoneyFriend

MoneyFriend – to chatbot dla FB Messengera – personalny doradca finansowy dla studentów. Rafał Kosno, jeden z założycieli projektu, tak go opisuje: „MoneyFriend to podręczny doradca finansowy, który może powiedzieć wszystko o naszych prywatnych finansach. Możemy mu zadawać pytania dotyczące stanu rachunku, ostatnich transakcji, możemy zapytać, czy przyszedł przelew, na który od dawna czekaliśmy. To jest doradca, który także sam może informować o zdarzeniach na naszym koncie – np. o tym, że wpłynęła na nie pensja. Zrobi to językiem naturalnym, przez okienko chatu na Messengerze”.

Gradis

Firma Gradis opracowała innowacyjne oprogramowanie umożliwiające ekspresowe projektowanie i optymalizację planów oświetlenia ulicznego, dających nawet do 15 proc. dodatkowej oszczędności energii. Zespół pracuje nad opcją dynamicznego sterowania oświetleniem w czasie rzeczywistym, co da dalsze oszczędności. Stawiają na synergię podejścia naukowego z unikalnym zapleczem wiedzy i doświadczenia oraz bardzo praktycznego, biznesowego patrzenia na osiąganie sukcesu (Źródło: wyborcza.pl).

Masz pomysł na swój własny startup, ale brakuje Ci pieniędzy? Nasi Partnerzy zaproponują Ci najlepsze oferty chwilówek – decyzję otrzymasz w kilka minut!

Poprzednie artykuły

Zaoszczędź swój czas i pieniądze

Nie trać czasu na szukanie właściwych informacji.

Zasubskrybuj nasze bezpłatne cotygodniowe wiadomości e-mail z poradami, jak zaoszczędzić pieniądze i czas.

img