5 przykrych sytuacji, które mogą zdarzyć się z pasażerom na lotnisku. Jak sobie z nimi poradzić?

5 przykrych sytuacji, które mogą zdarzyć się z pasażerom na lotnisku. Jak sobie z nimi poradzić?

23.03.2018

Najlepsze oferty

Pierwsza pożyczka:
100 PLN - 3 000 PLN
okres: 1 dni - 30 dni
stopa:

0%

Pierwsza pożyczka:
100 PLN - 6 000 PLN
okres: 1 dni - 65 dni
stopa:

0%

Pierwsza pożyczka:
500 PLN - 1 500 PLN
okres: 4 mies
stopa:

0%

FinRada.pl stworzył listę przykrych sytuacji, które przydarzyć się Wam na lotnisku, a także poradnik jak sobie z nimi radzić. Zapraszamy do lektury!

Mój lot opóźnił się o jeden dzień. Czyja to wina i co mam zrobić?

Byliśmy w podobnej sytuacji. Lot z Budapesztu nie wystartował o czasie. Natychmiast podeszliśmy do informacji dowiedzieć się co się stało i jak długo będziemy czekać na wylot. Dotarliśmy do Kijowa z kilkugodzinnym poślizgiem. Straciliśmy czas, a także okazję aby uzyskać od 200 do 600 euro od linii lotniczej, gdyż nie zgłosiliśmy skargi.
Jest to kwota, która przysługuje jako rekompensata wypłacana pasażerom na europejskich lotniskach za oczekiwanie, jeśli opóźnienie przekracza trzy godziny i wynika z winy linii lotniczej. Podobne zasady obowiązują nie tylko w UE, ale także w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych czy krajach azjatyckich, jeśli opóźnione samoloty miały przylecieć do Europy.

Wniosek składa się na dwa sposoby:

  • Pisemny wniosek trzeba złożyć w języku angielskim (do biura linii lotniczej) wraz z kopią paszportu, karty pokładowej, zdjęcia tablicy na lotnisku z napisem, że lot jest opóźniony (długi i kłopotliwy wariant).
  • Wniosek składamy za pośrednictwem dowolnej specjalistycznej strony internetowej: Refund.me, AirHelp, Compensair, Flight Delay (najlepsza opcja).

Ponadto, jeśli lot jest opóźniony o więcej niż 4 godziny, pasażerowie oczekujący na lot powinni otrzymać gorący posiłek. Przy ponad ośmiogodzinnym opóźnieniu (w nocy - sześć godzin) wymagane jest zapewnienie pokoju hotelowego.

Ważne: same linie lotnicze nie oferują bezpłatnych posiłków ani zakwaterowania. Jeśli lot jest opóźniony o więcej niż 4 godziny, musisz zadzwonić na numer linii lotniczej samodzielnie.

W samolocie nie ma miejsc

Konieczne jest umieszczenie przez pracownika linii lotniczych na bilecie wpisu o odmowie rejestracji oraz wpisanie daty. Można nawet sfilmować rozmowę z pracownikiem linii lotniczej na wideo w celu udokumentowania sytuacji.

Następnie należy zgłosić się do infolinii linii lotniczej lub udać się do jej kierownika na lotnisku. W takich przypadkach przedstawiciele linii lotniczych zwykłe oferują bilet na następny lot, napoje, jedzenie i miejsce w hotelu.

Zaginęła walizka

Jeśli nie znalazłeś swoich rzeczy w miejscu odbioru bagażu, najważniejsze to nie wpadać w panikę. Pamiętaj, że bezpieczeństwo rzeczy w strefie bagażowej należy do linii lotniczej. W przypadku utraty bagażu, linia lotnicza jest zobowiązana do zapłaty odszkodowania w wysokości 1300 dolarów.

Ponadto zawsze należy kontaktować się z administracją lotniska - być może twoje rzeczy już są u nich.

Uszkodzili mi walizkę na lotnisku. Czy mogę otrzymać odszkodowanie?

Jest to możliwe, jeśli rzeczy zostały uszkodzone na taśmie. W takim przypadku lotnisko odpowiada za ich bezpieczeństwo. Konieczne jest zgłoszenie się do administracji lotniska, sporządzenie aktu w dwóch egzemplarzach, które wyszczególnią uszkodzenia. Kwotę odszkodowania można wpisać dowolną, ale zgodnie z przepisami, o odszkodowaniu za uszkodzony bagaż na rejsach międzynarodowych, jest to około 1300 dolarów.

Po lądowaniu szybko opuściłem lotnisko i zapomniałem o odebraniu torby. Czy jest szansa żeby ją znaleźć?

Lotnisko jest zobowiązane do przechowywania zapomnianych rzeczy przez 6 miesięcy. Po tym okresie administracja pozbędzie się ich według własnego uznania. Bagaż rejestrowany jest przechowywany bezpłatnie przez kilka dni, a następnie za każdy dzień pobierana jest opłata. Jeśli wrócisz się po swoje rzeczy w ciągu kilku miesięcy, może się okazać, że za zwrot tych rzeczy będziesz musiał zapłacić dużą kwotę.

Nasi Partnerzy już przygotowali dla Ciebie najlepsze oferty pożyczek „chwilówek”. Sprawdź je!

Mejores ofertas

Pierwsza pożyczka:
100 PLN - 3 000 PLN
okres: 1 dni - 30 dni
stopa:

0%

Pierwsza pożyczka:
100 PLN - 6 000 PLN
okres: 1 dni - 65 dni
stopa:

0%

Pierwsza pożyczka:
500 PLN - 1 500 PLN
okres: 4 mies
stopa:

0%

Poprzednie artykuły

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez stronę internetową FinRada.pl w celu nawiązania kontaktu ze mną i informowania o produktach i usługach FinRada.pl
Zgadzam się